| Lovelypeaches100 a întrebat:

Uite un paradox! Lucrul de care imi este cel mai frica in viata este sa-mi pierd prietenii si persoane foarte apropiate, doar cand ma gandesc la asta imi vine sa ma sinucid. Din aceasta cauza nu vreau sa imi fac prieteni noi si multi (pe care sa ii pierd), dar ma simt singur si deprimat si vreau sa imi fac prieteni ca sa fiu fericit. Voi ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie, sunt clasa a noua si am incercat sa nu imi fac prieteni noi in clasa, dar bineinteles nu am reusit.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca pui problema cu susul in jos!
Te inteleg sa-ti fie frica sa nu-ti pierzi familia, dar prietenii nu conteaza, ca aia vin si pleaca!
Niciodata sa nu te bazezi pe prieteni, ca vei avea cele mai mari dezamagiri in viata, chiar si de la cei mai buni si apropiati prieteni.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți pierde ceea ce nu ai avut încă.

| Donsavas a răspuns:

Stările astea de anxietate se trateaza psihoterapeutic si medicamentos. Mergi la psihologul școlii sau la un psihiatru pentru adolescenți.

| Endoryus a răspuns:

Trebuie sa te maturizezi si sa intelegi ca toti vor muri odata. Asta e viata. Nu poti schimba asa ceva. Ceva mai sigur ca moartea si taxele nu exista pe planeta asta.