| Mihaimihai1234 a întrebat:

Vreau sa-mi fac cont la o agentie de pariuri si am nevoie de cnp si serie si etc, si vreau sa-mi fac saptamana vitoare contul, cand se schimba buletinu de 18 ani se schimba ceva la el adica, seria, ceva al el?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La preschimbarea cartii de identitate se schimba seria, numarul, data emiterii si data pana la care este valabila CI.

| petitconseil a răspuns:

Seria si numarul buletinului se schimba la orice innoire a buletinului dar CNP-ul ramane mereu acelasi.

| Mihaimihai1234 explică (pentru petitconseil):

Pai eu am nevoie decat de CNP ATAT,,, de asta am nevoie si is curios daca se schimbaadik si cifrele acelea rosi care is langa ( data nasteri )

| petitconseil a răspuns (pentru Mihaimihai1234):

Art. 106. - (1) Atribuirea codului numeric personal se face pe baza datelor înscrise în actul de naştere, referitoare la sex şi la data naşterii.
(2) Codul numeric personal atribuit unei persoane nu poate fi schimbat decât în cazurile în care se modifică, potrivit legii, datele privind sexul şi data naşterii. La întocmirea unui nou act de naştere, ca urmare a adopţiei cu efecte depline, se preia codul atribuit anterior.

Deci cnp-ul se schimba doar in cazurile de mai sus. Sper ca te-am ajutat.