| Florian80 a întrebat:

Buna,
Am o garsoniera si cumpararorul vrea sa o ia prin credit bancar. Ce presupune asta din partea mea? Am ceva obligatii in plus decat in cazul ca il lua cu bani cash? Ms

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai obligatii in plus, este treaba cumparatorului sa faca toate demersurile pentru obtinerea creditului si sa te plateasca prin virament bancar la incheierea contractului de vanzare-cumparare.
Sigur ca este necesara o oarecare doza de incredere, mai ales daca creditul este garantat cu garsoniera, banca nu elibereaza banii fara existenta ipotecii asupra garsonierei si inscrierea acesteia in Cartea funciara.
Daca garanteaza cu altceva problema este mai simpla, mergeti la notarul public, semnati contractul, notarul il autentifica dar nu va da cate un duplicat fara ca sa fi primit banii de la cumparator.

| Florian80 explică (pentru Ioandelasal):

Deci morala este sacma feresc de cei ce platesc cu credit ipotecar?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florian80):

N-am spus asta!
Am spus ca este necesara o doza de incredere.
Si eu am vandut un apartament, unui cumparator care a obtinut credit garantat cu ipoteca asupra apartamentului si n-am avut nici o problema.

| doctorandus a răspuns:

Nu e treaba ta. Atentie ca poate sa fie teapa!

| Florian80 explică (pentru doctorandus):

Ms...deci mai bine prin agentii?

| doctorandus a răspuns (pentru Florian80):

Nu stiu, mai. Nu semnezi contractul pana nu ai toti banii-n cont.

| Florian80 explică (pentru doctorandus):

Usor de zis?

| doctorandus a răspuns (pentru Florian80):

Asta cu "primesti banii mai tarziu" e poanta veche. Ramai fara bani si fara casa.

| Florian80 explică (pentru doctorandus):

Si atunci cum sa fac? Doar cu banii toti in cont imediat sau cum? Ca cei mai multi nu au banii necesari doar prin banca

| mi25 a răspuns:

Daca nu-i credit ipotecar, in care obiectul ipotecii este chiar garsoniera pe care o vinzi, cumparatorul trebuie sa aiba deja creditul in cont. Mergi cu el la notar, intocmiti actele apoi mergeti impreuna la banca unde are cumparatorul banii si-ti vireaza banii in contul tau. Banca elibereaza documentul cu care s-a virat suma. Cu acest document va prezentati la notar si semnati contractul de vanzare-cumparare.
Cu bani cash nu o sa fie de acord notarul, deoarece depaseste 10 mii de lei, tranzactiile peste aceasta suma se fac prin virament nu cu sume cash.

| Florian80 explică (pentru mi25):

Ms frumos.cred ca nu vrea prin ipotecar...

| alisa201921 a răspuns:

Vorbește cu un notar, părerea mea.