| Karmesytta a întrebat:

Buna,am un frate vitreg din partea tatei. Daca Doamne fereste ar muri eu cu fratele meu ar trebui sa imparim averea jumi juma.Ce ar putea sa faca sa imi lase mostenire numai mie si cat ar costa?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

@Mara Testamentul e atacabil in instanta, fiul e mostenitor rezervatar.

Se face contratc de vanzare-cumparare cu eventuala clauza, e inatacabil dupa deces. Trebuie facut prin notariat, stie cum sa ti-l redacteze si costurile depind de cat de in regula sunt actele de proprietate
Vorbeste cu un notar, vorbitul e gratis. happy

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai prin act de Vanzare-Cumparare. Taxarea se face in functie de valoarea trecuta in act.Dar ai nevoie si de semnatura fratelui.

| CataC a răspuns (pentru anonim_4396):

Nevoie de semnatura fratelui? De unde le scoti?
Contractul de vanzare cumparare se face intre proprietar, in calitate de vanzator, si o persoana fizica sau juridica, in calitate de cumparator.
Pentru bunurile imobile(case, terenuri) este nevoie de semnatura ambilor soti, pentru cele mobile (masini si alte bunuri) se prezuma, fiind suficienta semnatura unuia dintre ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CataC):

Am impresia ca nu te-ai lovit de asa ceva.Ia incearca tu, ca parinte sa vinzi casa unuia din copii, stiind ca si celalalt are dreptul la averea ta si apoi vezi daca acel act poate fi atacat.Cred ca nu prea ai stat prin tribunale, cunosti legea, poate, doar scriptic si nu ii stii interpretarile. Sper sa nu ai parte de asemenea intamplari.Paste fericit.

| CataC a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol. Atat.

| Danielaaa22 a răspuns:

Iti poate face act de vanzare cumparare si te costa in jur de 10 milioane bani vechi.

| Ciobotaru_Mara_1992 a răspuns:

Isi poate face testament nu stiu cat costa depinde de notar etc.

| CataC a răspuns (pentru Ciobotaru_Mara_1992):

@Mara Testamentul e atacabil in instanta, fiul e mostenitor rezervatar.

Se face contratc de vanzare-cumparare cu eventuala clauza, e inatacabil dupa deces. Trebuie facut prin notariat, stie cum sa ti-l redacteze si costurile depind de cat de in regula sunt actele de proprietate
Vorbeste cu un notar, vorbitul e gratis. happy