| MariaSilviaMrejeru123 a întrebat:

Buna ziua,de un an si ceva,am deschis o frizerie,as dori sa stiu si eu ceva, banii pe care ii bat pe registrul de casa, trebuie sa ii justific cumva? Daca e sa vina control, trebuie sa ii am pe toti? Eu am pe registru 60 mil si cash mai am 50 mil, trebuie sa am obligatoriu suma de pe registru?(firma este SRL)? Va multumesc!

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intreaba un avocat el stie legea, noi nu stim.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cat ai in registru inscris tot atat trebuie sa ai si in casa.
Eventual faci o hartie cu data zilei de azi, ca ai luat un avans de 1000 lei dar trebuie sa inregistrezi si in registru ca ai luat acel avans.
Aici nu-i vorba decautat in buzunare cum zice nenea de mai sus, ci de legalitatea documentelor de inregistrare si casa de marcat, care trebuie sa contina FIX aceeasi suma cat este si in registrul de casa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te caută nimeni în buzunare.

| carevaescu a răspuns:

Daca cine controlul, si nu ies socotelile, iei amenda.