| LanguageMaster a întrebat:

Dacă ești un om bogat merită să mai trăiești în România sau este mai bine să emigrezi?

Răspuns Câştigător
| WR104 a răspuns:

Eu traiesc in afara si am vizitat multe alte tari in perioada in care am avut domiciliul in afara Romaniei, din experienta mea nu e nici o alta tara mai frumoasa ca Romania, diferenta se face prin calitatea oamenilor ca si cultura, educatie, etc. Acum depinde de tine ce vrei sa faci si cum vrei sa iti traiesti viata ca om bogat.

| LanguageMaster explică (pentru WR104):

Spania mi se pare o țară mai bună ca România, tu ce crezi?

| WR104 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Spania are 40% populatie fara munca in momentul asta, este pe 1 loc in lume la asta momentan, economia lor e la pamant si din cauza pandemiei pentru ca ei traiesc mult din turism iar pe perioada pandemiei turismul a scazut mult.Eu cred ca Romania o sa o ajunga pe Spania din urma in urmatori 5-10 ani.

18 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu o spun in sensul rau, dar in intrebarea ta apare un non sens; pentru ca nu poti sa fii un om bogat in Romania fara sa furi. Si daca ai plecat din Romania, cum mai poti fura?

| Frank51 a răspuns:

Trebuie sa ai o boala mintală ca să emigrezi, bănuiesc că obținută după avere.

| Jardelin a răspuns (pentru Frank51):

Exact ce spuneam. Daca ai bani traiesti foarte bine oriunde, inclusiv in Romania. Deci nu prea vad sensul emigrarii daca aici la noi iti indeplinesti cu averea pe care o ai toate fanteziile. Nicaieri nu e viata perfect roz asa cum apare la prima vedere. Ca sa nu mai zic in Romania sunt niste avantaje pe care nu le unele tari nu le gasesti.

| LanguageMaster explică (pentru Frank51):

Cum adică trebuie să ai o boală mintală ca să emigrezi?

| LanguageMaster explică (pentru Jardelin):

Concret ce avantaje are România față de alte țări?

| Jardelin a răspuns (pentru LanguageMaster):

Fata de unele tari. Pai sunt multe avantaje, in primul rand de pozitionare geografica, de relief, de structura si mentalitate a societatii, de sistem juridic, de apartenenta la UE, de sistem fiscal, etc, etc.

| Frank51 a răspuns (pentru LanguageMaster):

Dacă nici pe asta nu o înțelegi nu mai am cum sa îți explic.

| ioan452 a răspuns (pentru Jardelin):

Mentalitate? Ii o gluma nu? Ca dacă nu ii, nu știu cum poți sa spui ca romanii au o mentalitate buna, sistem juridic auzi.Ce basme spui aici?

| relian a răspuns (pentru Jardelin):

Tu vorbesti serios sau glumesti?laughing relief, structura, ce structura are RO, la ce anume faci referire la 2 metri de autostrada sau ce structuri de blocuri damblagite.
De mentalitate nu mai vorbesc,romanii da au mentalitate de pierzatori,ei din start se gandesc ca deja pierd, aia da mentalitate laughing sistem juridic, pfff pai carei ala, sa poti fura pana la o anumita suma si sa nu patesti nimic, despre asta vorbesti? Aia da sistem zbarna laughing
Ca idee RO nu are absolut nici un avantaj, nici in fata unor tari din Africa as zice.si asta nu de azi,asa am fost mereu,de cand e tara aia asa sa mers, vai de mama noastra, asta datorita celor care conduc, a celor care iau pus pe cei care conduc si datorita oamenilor ca populatie, care are o mentalitate de banditi, de talhari si mai stiu eu cum.

Uite aici mentalitate de romani.Horia era cat de cat bine,avea educatie,avea si o anume situatie, nu era un parlit de taran, corect? El s-a dus a vorbit pentru cei amarati, a luptat pentru amarati, ca mai apoi aia pentru care a luptat sal tradeze, sal dea in gat sal omoare aia.Ca sa vezi ce mentalitate nu?laughing
Cuza cate a facut pentru tarani,asa si pana la urma lau mazilit,lau gonit,asta tot polulatia baoierii impreuna cu tarani.
Toti cei care au vrut sa faca ceva pentru tara aia au fost eliminati de proprii cetateni,ca na venit nimeni din afara sa-i dea jos cu forta.
Cum ii zixce Caragiale a plecat din Ro si nu sa mai intors never,a si zis la ce sa ma intorc acolo sa vad ce,sa aud ce? Si ala nu era unu ca noi,ba avea si situatie,cunostinte,relatii, dar se saturase omu de rahatu din tara asta.
Sintem in UE ca asa au vrut aia nu ca asa am vrut noi laughing
Pozitionare geografica carei aia? Ce vezi atat de nemaipomenit, pozitie strategica sau ce?
Sau credeti in povestile alea de pe timpul lu stefan cel mare ca spunea ca el apara crestinismu, apara sa nu intre musulmanii in europa occidentala laughing pai cum ma nene sa spui asa ceva, unde este moldova si unde erau turcii, sau unde este europa centrala laughing
Deci chestiile astea e propaganda comunista sau cum sa-i zic propaganda electorala laughing

| Werrich a răspuns:

Emigreaza in Congo si ajungi sef.

| Jardelin a răspuns:

In general, daca este bogat traiesti bine oriunde. Dar viata nu se reduce numai la lovele, la ce bagi in maț si ce tragi pe cosor. Mai trebuie sa trebuie ca si din punct de vedere spiritual sa ai satisfactii. Asa ca, daca nu te acompaniezi spiritual cu societatea in care te-ai stabilit degeaba esti bogat acolo. Nu te simti "de-al locului".

| NotNamed a răspuns:

Emigrez tată... sunt milionar si vrei sa mor de la infectii in slitale? Asta daca apuc loc, daca nu, mor la asteptare.

| DarthNiger a răspuns:

In Romania? in niciun caz.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu banii cu care ești bogat în România, nu înseamnă că ești bogat și în altă țară. Devii din bogat în România în mediu spre sărac în America laughing Deci merită să trăiești în România, poți cumpăra mai multe cu banii, ce casă iei aici cu 60k € iei în California cu 600k.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

A zis bogat. Adica bogat cu multi bani, cu posibilitatea de a emigra oriunde in lume.

| al0o0o0 a răspuns:

Depinde de ce ocupatie ai