| krysstynel a întrebat:

Imi place foarte mult informatica si calculatoarele, am inceput de cateva luni sa invat programare, sunt la un liceu de mate-info, sunt cel mai bun din clasa la informatica dar imi place si anatomia, si la asta sunt destul de bun, imi plac foarte mult medici, medicina, chestile interesante legate de cancer diagnostice, Dr houselaughing. As vrea sa stiu daca este o combinatie intre ele doua. bio info

4 răspunsuri:
| gloria_1375 a răspuns:

Combinand cele 2 specializari ai putea sa dezvolti un domeniu care este foarte putin studiat in Romania - INTELIGENTA ARTFICIALA.
In facultate am avut un profesor de Informatica, care era dublu licentiat in medicina si informatica. Acum este la Universitatea Harvard - specialist in domeniul inteligenta artificiala

| krysstynel explică:

Dar, ati putea sa-mi dati mai multe detalii, sunt din cluj, o facultate sau ceva de genu, la ce facultate ar trebui sa merg? sau sa fac facultatea de medicina e urma facultatea de informatica sau calculatoare si sa vad pe urma? E destul de viitorul departat

| krysstynel explică:

Deci se presupune ca va trebuii sa studiez si medicina si informatica neexistant o universitate, o sectie care le combina?

| Jack_2798 a răspuns:

AI sau inteligenta artificiala este un domeniu in automatizari si calculatoare si nu are mai nimic in comun cu biologia