| WhatABeautifulDay a întrebat:

Sa zicem ca am un imprumut pe 10 ani de exemplu si eu sunt in al 2-lea an. Daca cumva pot face rost de bani cat sa acopar tot imprumutul inainte de termenul de 10 ani, ii pot vira pe toti deodata si sa il inchei mult mai devreme?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Da. Poti plati mai devreme iar dobanzile se calculeaza pana in ziua platii integrale.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bancile incheie contractul de imprumut cu tine ca sa aiba castig (din dobanzi) si sa-si asigure acoperirea cheltuielilor (prin comisioanele aplicate).
Unele banci accepta, altele nu sa le rabursezi banii inainte de termen, in functie de politica lor de imprumuturi si banii proprii investiti in afacere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, dar nu scapi de dobanda

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

Ba da, scapa de dobanda, doar ca in general exista un comision de restituire anticipata. Undeva pe la 1% din valoarea restituita anticipat.