| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Acum doua zile am avut telefonul la o persoana si acum am scos extrasul de cont si am vazut ca banii i-au fost transferati altei persoane, mai pot face plangere?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Pentru ca transferul s-a facut de pe telefonul tau unde aveai aplicatia. Teoretic, transferul l-ai facut tu.
Prostia ta că ai lasat telefonul la altcineva. Deși este cam greu de crezut.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Suna IMEDIAT la banca si anunta-le despre intamplare!
Cere blocarea si rambursarea banilor!

| Xerol a răspuns (pentru Bula):

De pe 8 s-a intamplat

| Bula a răspuns (pentru Xerol):

Ala a fost acum 4 zile, nu 2.
Daca mai stai mult, vei ramane fara nici un ban in cont.

| Standt a răspuns:

Banii tai au fost transferati in alt cont cu aplicatia de pe telefon?
Poti face plangere. Dar trebuie sa dovedesti ca nu tu ai facut transferul ci alta persoana. Incearca.

| Xerol a răspuns (pentru Standt):

Si cum as putea sa dovedesc? Eram la lucru in momentul transferului, este o dovada buna?

| Xerol a răspuns (pentru darrio2007):

Chiar daca eu eram la lucru in momentul transferului? Nu se mai poate face nimic?

| darrio2007 a răspuns (pentru Xerol):

Nu cunosc situatia dar de ce ai fi lăsat telefonul la altcineva, când, se stie, că trebuie să-l ai la tine, din diferite motive?

| darrio2007 a răspuns (pentru Xerol):

Nu poti dovedi ca altcineva ti-ar fi spart contul ca să facă acel transfer. Din punctul de vedere al bancii, transferul este legal.

| Xerol a răspuns (pentru darrio2007):

Pai am fost mai multi la o petrecere si l-am uitat acolo, si abia azi am intrat pe aplicatie sa vad de bani, dupa care am vazut ca nu mai sunt banii, am fost si am scos extras de cont, in care scria ca banii au fost transferati de pe telefonul meu pe un alt cont

| darrio2007 a răspuns (pentru Xerol):

Te inteleg.
Sumă mare?
Poate fi oricine din cei multi.
Cineva care iti cunoaste parola.

| suntserios a răspuns (pentru Xerol):

Pai si cum a avut acces la aplicatia bancara?

| Standt a răspuns (pentru Xerol):

Nu, nu este o dovada buna. De unde sa stie politia sau Banca ca tu nu aveai telefonul la tine. Sunt martori ai transferului facut de alta persoana?

| darrio2007 a răspuns (pentru Xerol):

Nu poti. Pentru ca transferul s-a facut de pe telefonul tau unde aveai aplicatia. Teoretic, transferul l-ai facut tu.
Prostia ta că ai lasat telefonul la altcineva. Deși este cam greu de crezut.

| RadioEREVAN a răspuns:

Legal, nu e treaba bancii. Era treaba ta sa iti pui parola, eventual si amprenta la autentificare. Bancile sunt obligate sa iti ofere posibilitatea asta, daca tu nu ai folosit-o, e taxa pe naivitate adaugata.
Sa nu ai blocare la telefon e una. Dar fara parola la aplicatie, e do it yourself.

| suntserios a răspuns (pentru RadioEREVAN):

Nu cred ca exista aplicatie bancara fara autentificare