| Shadow136o a întrebat:

Cum sa fac sa ma apuc sa strâng bani? Cum ma pot motiva sa fac acest lucru? Eu când am un ban îl cheltui imediat... Voi ce ziceți? Cum faceți?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te poți motiva, trebuie să ai un motiv. Chiar și cei mai bogați oameni simt această presiune a banului, care dacă îl ai în mână, trebuie cheltuit. Dacă ai o nevoie să economisești, de exemplu ca să cumperi ulterior un lucru de valoare mai mare, vei reuși. Când ai o rezervă de bani, te simți bogat.

8 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

In loc sa mergi in Mall, mergi la Banca si depune-i in cont. In contul curent, nu trebuie o suma minima; depui oricat. Iar cand se aduna, ii treci intr-un depozit.

| Shadow136o explică (pentru Iote):

Am 15 ani

| Iote a răspuns (pentru Shadow136o):

Pai atunci, termina frumos scoala si apoi aduni si banii. Foloseste acum o pusculita pe care nu o poti deschide decat prin spargere. Asa nu vei umbla la bani.

| Sonia822 a răspuns:

Iti faci o introspectie, si vezi cat de iresponsabil esti, realizezi ca esti privit de ceilalti ca un paduche laughing Ca toti rad de tine si te evita. Apoi imbunatatesti aspectele astea. Termini studiile, te angajezi frumos, dupa ce realizezi chestiile astea o sa vezi ca vin si fete, pentru ca esti de incredere si le oferi echilibru. Si astfel scapi si de laba trista din baie. Succes!

| Sonia822 a răspuns:

La 15 ani nu ai nimic de reparat, ai doar de realizat. Gandeste-te ca trebuie sa-ti alegi o meserie de calitate, care sa-ti aduca constant bani. Sa-ti permita sa te angajezi la stat (politie, armata, etc) sau poti tinti mai sus: medicina, aviatie, daca te tine. Astea iti aduc venituri constante. E aiurea sa termini o facultate oarecare, sa bati fin usa in usa sa-ti gasesti un job, sa lucrezi pentru unul un an si sa-ti dea angajatorul concediu 3 saptamani, cand vrea el. Invata, ca sa fii liber. Iti poti deschide un cabinet medical individual in care sa profesezi (de ex dentist) La 15 ani e normal sa nu ai bani, dar te poti pregati pentru ceea ce iti poate aduce multi bani, fara sa o iei pe cai gresite. De ex, daca te faci dentist, inveti din timp anatonie, biologie, vezi la ce se da examen la bac/facultate, si le tocesti p-astea bine. Daca mergi spre varianta cadre/ofiteri, incepi sa faci mult sport, sa cresti in inaltime, sa treci fara probleme probele sportive, sa pastrezi 10 la purtare ca sa nu fii eliminat, etc. Daca vrei traducator, inveti limbi straine. La 15 ani nu ai cum sa primesti bani decat de la parinti, nu e mare paguba in cartofi, dar daca ajungi la 17 ani si ai facut pasul gresit, e mai greu de indreptat.

| Sonia822 a răspuns:

Apuca-te de invatat. Un cabinet dentar iti aduce 250.000 EURO pe an. Un lucrator la market 15.000 RON pe an laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De cate ori vei avea banii pe care vrei sa-i cheltui, pune-ti urmatoarea intrebare, -Aceasta cheltuiala va relevanta si benefica peste cinci ani?

| christine99 a răspuns:

Ca să economisesti bani trebuie mai întâi să îi ai, iar tu la 15 ani probabil primești niște bănuți de buzunar nu are rost această discuție mai departe.