| Andrei922 a întrebat:

Salut nembrii TPU! Fac zile acestea 18 ani si doar ce am terminat clasa a 11-a si vreau sa ma mut singur in alt oras. Vreau sa imi spuneti tot ce e nevoie sa stiu, sa fac si sa am la mine pentru a trai acolo, pentru a-mi gasi un loc de munca si a ma muta cu chirie si vreau sa continui clasa a 12-a la un seral. Precizez ca vreau o munca simpla, pana si gunoier e una buna sau la McDonald's si chiria vreau sa fie cativa m patrati, chiar si un camin. Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. la mana odata ce te apuci de munca si ai sa vezi ca nu iti ajung banii de pe o zi pe alta neavand nicio calificare iti zic eu ca nu te mai tii de invatat.
2. daca nu te mai tii de invatat clar nici bani nu ai sa faci
3. sper ca ai pregatit o suma decenta ca sa te muti. Ca pana la primul salariu chiria si burta o sa strige.
4. daca nu cumva iti gasesti ceva colegi ce camera sa impartiti chiria si sa va inghesuiti salariu de la mc se va duce exclusiv pe chirie

| MPersephone a răspuns:

Ai nevoie de asteptari realiste. Cunosti preturile? Crezi ca e posibil sa te intretii lucrand la McDonald's?
Se vede ca esti naiv si nu ai cunostinte din lumea mare. Esti doar un copil nemultumit. Ai suma mare de bani stransi? Stii cum se face un contract pentru chirie? Daca ai fi pregatit nu ai intreba aici.Stai cuminte acasa si te vei muta cand mai cresti.

| Andrei922 explică (pentru MPersephone):

Da,,mersi" pentru raspunsuri. De parca de asta aveam nevoie. Eu nu ma sclavagesc ca multi dintre voi, fiind un neo-sclav care sa astepte sa plece din cuibul de viespi de abia cand zic altii ca va fi suficient de mare. Poate am inteles eu mesajul gresit al raspunsului tau. Dar eu cred ca l-am intepes bine. Vad ca multi stau cu parintii si la 40 de ani. Doar atunci voi fii,, suficient" de mare incat sa plec. Poate imi vei raspunde la ce acte si altelemai am nevoie ca sa plec, fiindca raspunsul tau m-a ajutat zero

| Andrei922 explică (pentru MPersephone):

Da,,,mersi" de raspunsul dat. Chiar m-a,, ajutat" enorm. Eu nu vreau sa ma sclavagesc o viata intreaga si sa ajung la 40 de ani, ca multi altii, sa stsu cu parintii, fiindca vezi doamne, nu sunt,, suficient" de matur. Vreau sa parasesc cat mai repede cuibul de viespi. Daca te-ar fi interesat cu adevarat sa ma ajuti, mi-ai fii raspuns la intrebare, ca sa stiu pentru reusi sa fac acest pas, fiindca,, minunatii" parinti nu m-au imvatat asta. Probabil am inteles eu gresit mesajul ascuns din comentariul tau, dar nu cred asta

| BlackRaven45 a răspuns (pentru Andrei922):

Auzi, nimeni nu zice ca trebuie sa stai pana la 40 de ani acolo. Wtf. Ai putea macar sa stai sa iti termini liceul si sa mai scapi de o grija, dupa poti sa te concentrezi pe slujba ta. Esti naiv.

Mai stai un an, termina liceul, mergi la facultate, invata bine si ia o bursa si stai intre timp la un camin. Caminul e destul de ieftin, fata de o chirie. Spre exemplu poate fi intre 180 si 240 de lei. Nu euro. ai iesi in avantaj. Ca la camin nu primesc persoane care nu sunt la o facultate. Cei de la universitatea respectiva au prioritate, dupa ocupa locurile ramase vacante cu persoane de la alte facultati. Daca bursa e sa zicem de 700, caminul vreo 180, iti raman 520 de lei. Daca vrei iti mai poti lua si o slujba si faci si mai multi bani. Cam greu sa iti mentii si bursa, si slujba. Cred ca va trebui sa alegi una din doua. Ideea e ca nu trebuie sa te pripesti. Nu iti suntem dusmani, chiar daca unii utilizatori au metode mai directe si ''dure'' de a isi transmite mesajul.

Ai probleme cu parintii? Nu ai vrea mai bine sa discutam despre asta si cum poti sa le mai aplanezi? Iti spun ca iti va fi foarte greu. Mai usor ar fi sa mai rezisti un an, doi cu ai tai si abia dupa sa iti iei viata in dinti. Am avut si eu probleme destul de serioase cu ai mei, dar am reusit sa o scot la capat. Daca vrei, poate te pot ajuta cu un sfat sau doua. Tu doar anunta-ma. happy

| MPersephone a răspuns (pentru Andrei922):

Eu vad ca nu sunt singura care are o parere negativa in legatura cu intrebarea ta. Poate e timpul sa te gandesti ca problema e in tine si nu in Absolut toti cei din jur. Esti sclav a ceea ce spui, a propriei infantilitati. Si te rog, gramatica e importanta.
Si nu, nu ai inteles corect, si mi-ai demonstrat prin raspunsul tau ca nu ai abilitatea sa intelegi. Esti un copil, nu dupa varsta, ci dupa nivel intelectual.

| Andrei922 explică:

Tu poate n-ai nici o treaba cu realitatea. E usor sa fii sclav si sa iti delegi respobsabilitatea pe mana acestor descreerati mintali care conduc lumea si care asta si vor de la noi: sa punem mana pe carte(pe cartile care vor ei), sa muncimcat sa ne ajunga sa traim de pe o zi pe alta si... si cam atat. Mai bine nu puneam intrebarea aceasta pe TPU, fiindca se vede ce fel de oameni raspund aici. O sa ma informez pe cont propriu despre lucrurile care le-am pus in intrebare.

| MPersephone a răspuns (pentru Andrei922):

Mai intai priveste ce fel de om esti tu. Si deschide dictionarul, invata ce inseamna cu adevarat cuvantul "sclav", copilas.