| RobY_3853 a întrebat:

Buna:dau funda cine ma poate ajuta.
Ma inregistrat radaru pe un drum dn 59 cu 123 kmh, limita era de 70. Mi sa suspendat permisu si mi-a dat o amenda de 795 ron sau jumatate in 48 de ore...
Trebe platita neaparat amenda, pentru a da examenul din nou si in decrus de 30 zile sa mi-l dea, ca n-am mai avut luat permisu.
Permisu mi-a fost suspendat ieri la ora 16, numa luni as putea sa platesc pentru ca un wekend nu este dechis dar pana luni depasesc 48 de ore.
Iar dupa ce imi inapoiaza permisu mi se sterg cele 9 puncte care mi le dat?
multumesc

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Jumatate din minimul amenzii se poate plati si luni, se iau in calcul numai zilele lucratoare.
2.Permisul suspendat nu se restituie inainte de 30 de zile si daca a fost suspendat doar 30 de zile nu trebuie sustinut testul.
3. Daca a fost suspendat pe mai multe zile (60 sau 90) se poate sustine testul teoretic si daca-l treci iti va fi restituit dupa 30 zile. Pentru a fi primit la test trebuie sa-ti platesti amenda.
3. Punctele de penalizare nu se sterg la 9 puncte, doar dupa ce ai facut 15 puncte.
P.S. Ce legislatie ai invatat cand nu stii lucruri elementare?

| Maioru a răspuns:

Asta este viteza pentru un om raspunzator? Ce faci tata vrei sa-ti iei zborul? Lasa masina si cumpara avion dar si pe sus exista reguli de zbor.Copii ca tine omoara oameni nevinovati...

| Maioru a răspuns:

Am uitat sa-ti spun:baga funda in ...sertar ca poate mai ai nevoie de ea.

| Yamaha123 a răspuns:

Da normal ca trebuie platita daca nu, nu poti da examenul!

| denyemy a răspuns:

Da, se sterg pentru ca sustii examenul.

| Elynad a răspuns:

Salut,
Cum sa mergi cu asa viteza?
Bine ti-au facut ca ti-au luat permisul, sper sa-ti fie cu invatare de minte si sa nu ajungi sa platesti scump sau sa plateasca altii pentru inconstienta ta.
Se calculeaza doar zilele lucratoare. Punctele nu se sterg.
N-am nevoie de funda ta, inconstientule! Auzi la el, 123 Km/h...

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns (pentru Elynad):

Uite asa niste inconstienti ca el, te baga-n groapa, niste criminali, aproape 130 de km/h pe DN. Ce bine ar fi la astfel de specimene sa nu le mai raspunda nimeni pe TPU!

| Elynad a răspuns (pentru Jicarean_Calin_1960):

Ba trebuie sa le raspundem exact asa cum am facut-o acum. Sa vada ca nu avem nici cea mai mica apreciere laudativa pentru teribilismul lor si inconstienta lor.

| OmuCuBasca a răspuns:

La ce legislatie rutiera cunosti, ma mir ca nu-ti canta popa la mormant. Inconstientule!

| Pop_Daniel_1983 a răspuns:

Pe net nu poti plati sau se iau in calcul zilele ne lucratoare