| Petrisor20 a întrebat:

astazi am avut parte de o mare dezamagire si am nevoie de sfaturi de la voi.Am picat examenul teoretic la scoala de soferi, 21 cu 5, gresind ultima intrebare care era de totul sau nimic.Nu mi-a venit sa cred, acasa nu picam nicium chestionar, am invatat dar intrebarile pe care le-am primit acum nu imi erau asa familiare sa spun asa.Am iesit din sala de examen,m-am pus pe o banca in parc si am izbucnit in lacrimi, nu neaparat ca am picat sala, ci pentru ca m-am gandit ca i-am dezamagit pe cei care aveau incredere in mine.Stiu ca ei mi-au spus ca este totul ok,ca nu am de ce sa fiu suparat dar eu stiu ca in interiorul lor i-am dezamagit, iar asta ma zguduie din toate punctele de vedere, ma simt ca si cum nu as mai fi bun de nimic.Toti mi-au spus ca o sa mai dau odata,dar in mintea mea este acum daca o sa pic iar,daca toate eforturile financiare si increderea pusa in mine va fi in zadar? Va trebui apoi sa lipsesc si cateva zile de la scoala,colegii o sa faca sigur glume si o sa ma ia la mișto ca sunt fraier. Vreau sa stiu, daca ati mai trecut prin ceva similar sau prin alte dezamagiri care v-au marcat, voi cum ati reusit sa depasiti momentul?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e nicio tragedie. Si eu am picat sala pentru ca nu eram pregatita si e normal sa se intample asta, ar trebui sa mergi doar cand ai niste cunostinte solide nu cand stii raspunsul si intrebarea (asta e cel mai gresit lucru). Trebuie sa inveti logic nu doar sa faci chestionare. Imi amintesc ca atunci cand am picat eu se hlizea un baiat ca el a luat din prima fara sa citeasca cartea si eu am gresit 2 intrebari. Dar nu a mai ras cand i-am adus aminte ca el a picat bacul de 5 ori laughing
Faptul ca ai picat examenul asta nu inseamna ca tu esti mai prost decat altii in general, in viata, ci doar ca esti mai prost in domeniul asta si mai ai de invatat, atat.
Cat despre faza cu prietenii si colegii, e si vina ta, probabil te-ai laudat si acum asteapta o veste de la tine. Eu in locul tau nu le-as spune nimic, nu trebuie sa stie ei daca ai dat examenul, cand te duci sa il dai, daca l-ai picat etc.

| Petrisor20 explică (pentru Bondarel99):

Nu m-am laudat, nu le-am zis exact cand o sa dau sala sau cand o sa fac scoala de soferi, dar un toamna curiozitatea fiind mare o sa intrebe cumde nu am luat deja permisul, ce am facut la sala etc.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Invata in e-drpciv.ro acolo vei fi as

suntserios
| suntserios a răspuns:

E permisul de conducere in spanacul masii, nu examen de prelungire a vietii wtf. Treci peste.

| anonimg a răspuns:

Dacă ai fi primit permisul având cunoștințe mai puține și ai fi omorât pe cineva, crezi că te simțeai mai bine?
Toate cunoștințele din carte trebuiesc stăpânite, și nu învățate mot a mot.
Și nimeni niciodată să nu spună în nicio situație că va reuși din prima. Atunci dezamăgirea va fi suportată mai ușor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Urmatoarele afirmatii valoreaza aur in aceasta situatie si e bine ca ai picat examenul pentru ca ai avut ocazia sa le spui si daca vei avea intelepciunea sa intelegi ce ai spus si vei rezolva problema este mult mai avantajos pentru viitorul tau decat un amarat de examen la scoala de soferi, si o sa iti scriu afirmatiile.

"ci pentru ca m-am gandit ca i-am dezamagit pe cei care aveau incredere in mine"

"dar eu stiu ca in interiorul lor i-am dezamagit"

"ar asta ma zguduie din toate punctele de vedere"

"ma simt ca si cum nu as mai fi bun de nimic"

"daca toate eforturile financiare si increderea pusa in mine va fi in zadar"

"si o sa ma ia la mișto ca sunt fraier"

nu as vrea sa intru in detaliile psihologice ale afirmatiilor tale, dar esti tanar si ele au o profunda semnificatie psihologica si avand in vedere varsta ta vei ajunge la un moment dat in diferite impasuri care iti vor zgudui lumea si nu te vei putea adapta,

nu o lua la modul negativ, nu esti nebun, stricat, sau mai stiu eu ce, dar iti recomand sa vorbesti despre acest aspect cu un psihoterapeut.
si revenind la subiect invata legislatia ca e usoara, nu chestionarele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu am mâine sala și sunt un pic panicata! Dar examenul asta îl poți relua o data la o săptămâna-doua, nu e o tragedie, nu are nimeni de ce să fie dezamăgit de tine, vă fi bine data viitoare. Am o întrebare, de unde ai învățat/făcut chestionare?

| Petrisor20 explică (pentru anonim_4396):

De pe aplicatia DRPCIV am facut eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru Petrisor20):

Nu e bună. Fa de pe scoalarutiera.ro. Ai acolo mediu de învățare, legislație și chestionare actualizate. Eu de acolo am făcut și am luat sala