| paulmircea2000 a întrebat:

Cum se pune folia fumurie(parbriz) interior sau exterior? dacă stiti la multe detalii cum se pun va rog sa imi spuneti si mie,

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Folia se monteaza pe interior. Pentru ca daca s-ar monta pe exterior orice nebun care n-ar avea ce face ar trage de ea si ti-ar strica folia.

Un clip demonstrativ despre cum se aplica o folie pe o luneta ai aici.

https://www.youtube.com/watch?v=Q1lXfqAW-l4

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pe interior.
Cumperi folia, pui intr-o sticla de la spray pentru geamuri niste apa cu putin sampon de par.
Speli geamurile foarte bine.
Tai folia la dimensiunea care trebuie, lasand cate 2cm in toate laturile.
Daca geamul e curbat, dai niste sampon pe exterior, pui folia pe exterior peste sampon, iar cu un feon o modelezi dupa forma geamului.
Dezlipesti folia de protectie, dai cu apa+sampon pe folie, apoi pe geam.
Pui folia pe geam, iar cu ajutorul tiplei, incepi sa inlaturi apa cu sampon dintre folie si geam, indepand de la mijlocul geamului, spre margini.
Cand ai terminat, lasi geamul in pace (nu-l deschizi, nu-l speli), cateva zile, si nu lasi masina in temperaturi sub 0.