| Gogoasa24 a întrebat:

Hey buna, credeti ca incapacitatea unei persoane de a conduce inseamna un dezavantaj in viata? Dar pe partea amoroasa in sensul ca tu nu ai permis si are prietena ta sau cand cunosti o fata si ii spui ca nu poti conduce? Am incercat acum 2-3 ani sa dau de permis insa n-am reusit, am facut toate orele + ore suplimentare (la vremea aia de vreo 800 de lei) si tot n-am reusit, nu puteam vira, ba invarteam prea mult de volan ba prea putin, instructorul zicea ca trebuie sa "simti" ambreajul insa eu nu sinteam nimic. Daca sunt incapabil sa conduc inseamna ca am un iq redus sau sunt prost? Intr-un fel mi-e ciuda ca nu sunt in stare sa conduc, mai ales iarna.

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Parerea mea la tine e problema emotionala nu ca ai iq mic, pur si simplu te pierzi usor, ca o persoana cu adhd, mergi la un pshiolog clinician si vezi daca ai adhd sau autism sau depresie, anexitate

| Gogoasa24 explică (pentru RAY):

Am anxietate si depresie

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu are nici o treaba. Pur si simplu nu esti facut pentru asta. Dar poate ai alte calitati pe care altii nu le au.

| Violleta2022 a răspuns:

Absolut nici un dejavantaj!
Chiar nu are nici o relevanta si nu afecteaza acea persoana, deloc, deoarece exista mijloace de transport in comun care il pot duce unde are nevoie.
Sunt persoane care sunt incapabile sa sofeze dar asta nu le afecteaza deloc sa duca o viata normala si sanatoasa, chiar fericita, fiindca nu are stres sa conduca sau sa faca accidente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici vad nicio legătură între inteligenta și condus.

Știi destule persoane care nu au permis din n motive. Niciunul nu are vreun dezavantaj

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca nu reuseai sa virezi cat trebuie, inseamna ca iti lipsesc ceva abilitati necesare condusului.
Dpdv social (si nu numai), nu vad nici un dezavantaj in a nu avea permis. Viata fara masina e mai ok in unele cazuri, daca nu ai de ajuns in zone rurale, de exemplu. Transportul in comun e mult mai lipsit de griji. Pe distante mari te urci in tren si calatoresti mult mai confortabil decat intr-un autoturism.
Poate ca unele femei se uita la masina si casa mai mult decat la barbat, dar alea oricum se marita cu tantalai care sunt dispusi sa le duca in spate, deci nu-ti bate capul cu asta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Este mai intelept sa nu te avanti in trafic daca simti ca nu esti facut pentru asa ceva, spre deosebire de oamenii iresponsabili care dau de permis numai asa din cauza presiunii societatii, facand ulterior numai ravagii.Asta nu are nicio treaba cu coeficientul de inteligenta si nu inteleg de ce ti-ai pune singur eticheta de, prost'.Iti face rau sa gandesti asa pe termen lung.Crede-ma ca nu doresti asta.Stai linistit, exista si femei care nu dau doi bani pe niste tone de metal si plastic pe care sa le cari cu tine oriunde prin oras.

| carevaescu a răspuns:

Orice aptitudine iti va aduce un plus in viata. E bine sa poti conduce. Condusul nu necesita iq inalt ( sau eq sau mai stiu eu ce) asa ca cel mai probabil vei reusi într-un final. Trebuie doar sa crezi in tine. Nu esti mai prejos (sau presus) decât oricine, asa că nu are sens să-ți lamentezi situația, ci doar sa gasesti ambitia. Bafta

| Xena20 a răspuns:

Nu e absolut nicio pb, nu toată lumea trebuie sa fie șofer, sunt atâția oameni care nu au permis de conducere. Deci stai liniștit, nu e ceva obligatoriu!

| Xena20 a răspuns:

Știu multe persoane care nu au permis, nu s-ar considera în stare să conducă si nici nu ii interesează, deci stai liniștit, nu e nicio pb!

| Xena20 a răspuns:

Și nu are absolut nicio importanta că tu nu ai permis și prietena ta are sau invers sau aveți amândoi sau nu are niciunul, astea sunt doar prejudecăți! Oamenii sunt diferiți, unora le place să conducă și se descurca altora nu și asta e absolut normal.

| painecuzahar a răspuns:

Ar fi bine sa fie mai multi ca tine, transportul in comun trebuie incurajat.

| vodka020202020 a răspuns:

Incapacitatea de a conduce nu reflectă în mod direct inteligența sau valoarea cuiva. Poți explora alternative la conducere, cum ar fi transportul public sau rideshare. În plus, îmbunătățirea abilităților de conducere poate fi o opțiune pe termen lung, poate cu un alt instructor sau metode diferite. Nu ești singura în această situație, iar acceptarea și abordarea cu încredere a acestei provocări ar putea fi cheia către progres.