| resemnat a întrebat:

Sal tuturor! Povestea este urmatoarea:

Am avut o masina cu care am avut o groaza de belele si m.am hotarat sa o dezmembrez. Am dat anunturi, telefoane etc si intr. un final a venit cineva la mine care a vrut sa o cumpere special ca sa o dezmembreze.
Cumparatorul a fost de acord sa o ia pentru piese (adica nu l.au interesat cartea masinii, talonul si numerele) si bineinteles ca i.am vandut. o asa (talonul, cartea si numerele au ramas la mine. Cand a venit sa ia masina am facut un act scris de mana precum ca eu i.am vandut. o in vederea dezmembrarii. Am semnat eu, el si 2 martori.
Acum am si eu niste intrebari:

Cam cat de "valabil" este "actul de mana" facut de noi?

si mai ales... Ce trebuie sa fac pentru a radia masina?

Multumiri anticipate!

3 răspunsuri:
| FlorinDiablo a răspuns:

Actul dovedeste intr-adevar ca tu i-ai vandut masina, ai o justificare ca tu ai dat masina pentru suma de ...Ca sa o radiezi mergi cu numere si talonul dar nu stiu unde trebuie sa te duci cu ele, presupun ca la rar? Nu stiu sigur nu am radiat nici o masina

| alessia5158 a răspuns:

Vezi aici enumerarea actelor necesare radierii din circulatie : http://www.prefectura-ct.ro/......90971.html

| fantasticul32 a răspuns:

Actul l-ai facut pentru o asigure amandurora la bani stai linistit iar pentru radiere du-te la udriste cu numerele si talonul +acte proprietar si se rezolva dar nu anainte s-o scoti de la impozit.