| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,acum un am am cumpărat o skoda octavia 2 2005 4x4 342000 km, a costat 3200 euro, ..de cand am luat-o nu am băgat nici un ban în ea, acum cand am dus-o la service m-a ajuns la 3200 lei și încă mai am de reparat la ea,ce spuneți am ieșit în pierdere a meritat, nu a meritat? E și prima mea masina, voi cati bani ați bagat in mașinile voastre? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa zicem cat bagam intr-o masina veche? pai e o loterie unii baga altii nu, unii investesc ca sa o aiba buna altii nu au si nu baga un leu in ele.
Nu stiu ce ti se pare mult daca ai schimbat ceva piese la ea, eu am 2 masini in garantie si ma costa numai o revizie circa 1200 de lei asta in conditiile in care schimb uleiul si filtrele +manopera, revizia in sine etc
Cand schimb placutele fata spate sare de 2500 de lei
Daca umblu la volant sau ambreiaj urca pe la 8000 de lei
Sunt unii care baga zeci de mii de euro in masinile lor vechi in tuning, pasionati.
Asa ca din punctul meu de vedere 3200 de lei nu e mult dar nici o suma oarecare, pe de alta parte regula zice ca intr-o masina veche bagi bani si nu in una noua.
Tu de exemplu nu ai dat 24k euro cum am dat eu pe masina nu? ai dat 3200 de euro, la mine e mai mare gaura in buget zic happy
Sfatul meu baga oricat e nevoie sa fie totul in regula sa nu te lase masina chiar atunci cand ai nevoie.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde ce ai bagat de banii aia.
Daca ai pus brate/articulatii, distributie si ambreiaj cu volanta, merita. Nu sunt bani pierduti, ci consumabile care te mai tin 100. 000km de acum incolo.
Daca ai bagat banii aia in scos rugina, schimbat injectoare PD si turbina SH, atunci sunt bani aruncati pe fereastra.
Si eu stau cuminte cate un an, apoi bag peste 1000 de lei doar in piese. Manopera nu platesc, sunt mecanic.

| xerxes1 a răspuns:

Depinde cati km ai facut cu ea si ce schimbi. Daca schimbi doar consumabile este ok.Se schimba si la cele noi.

| FreddieM a răspuns:

Nu dispera, tot ce bagi in ea e ca să o imbunatatesti.
Eu am dus masina mea (ieftina, 2200 euri) la service și avea ceva la servodirectie. M-a costat reparația 450 de euroi. Dar acum e buna. Nu calculez, dacă merge, nu ma plâng.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si la un avensis mai schimbi cate ceva la kilometrii aia...iar toyota e mai fiabila decat audi si vw. E normal sa bagi bani in ea si vei mai baga. Sunt foarte multi km.

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Asa is masinile, nu ai ce face. 3200 lei e inca o suma decenta.