| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut.Am un golf 4 1.6 benzina din anul 2000 si mananca ulei.Care ar fi problema?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Problema e motorul uzat 120%.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema consta in faptul ca e un Golf pe benzina, din 2000.
Adica o antichitate deloc reusita.
Dpdv mecanic, daca s-ar desface motorul, s-ar reconditiona chiulasa (neaparat cu semeringuri noi), s-ar verifica/inlocui epuratorul, apoi s-ar monta tot la loc, si s-ar folosi doar uleiuri decente (potrivite pentru motorul ala, nu recomandate de vecini), consumul de ulei ar disparea, cel putin pentru vreo 30. 000km.

| aIexica2024 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Manaci ca cat ca de obicei.
Esti doar un tinichigiu amarat fara scoala fara nimic.
Ai invatat cate ceva pe pielea clientilor.
Ai luat si tu o teapa cu Passatul ala cu 1.200.000 de km dati inapoi la 164.000 si dai vina pe VW ca fac masini proaste.Cine este prostul? Intreb si eu.

| Crackman a răspuns:

Vezi la capul pistonului inelele, de regula acolo ajunge ulei si se arde rezultand pierderi.

| Stefan927 a răspuns:

Probabil turbina

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefan927):

Golfurile 4 au toate motorizarile 1.6 benzina aspirate natural...nu au turbina, nene

| Navostark a răspuns:

Rezervor de ulei spart?