| EdDyStyl3 a întrebat:

Salut la toti, am 19 ani, locuiesc in Milton Keynes si ma intereseaza sa cumpar 2-3 masini de aici sa le pun pe slep si sa le duc in tara, in mare parte nu suna dificil, dar am o problema cu cumpararea masinilor. cum ar fi faptul ca asigurarea ma usca! pur si simplu la orice companie imi da mii de lire pe luna! ar mai fi fost o posibilitate luand dayinsurance sau test drive insurance dar din pacate nu ma lasa sa il fac pentru ca am sub 21 de ani. am gasit multe site-uri unde spunea ca varsta este intre 17-70 ani dar degeaba. la sfarsit de quotes imi zicea ca am sub 21 de ani si nu am cum sa fac. alta problema este ca am doar 10 luni de permis.
Chiar nu exista nici o solutie sa aduc sa zicem o masina din Londra pana in Milton Keynes? -nu-stiu-
Ma interesez de o saptamana despre problema asta, desii as putea sa pun pe cineva secondary driver sau sa ma pun pe mine si ma gandesc ca ar iesii mai ieftin asigurarea dar sincer, nu am pe cine. As putea ruga vanzatorul sa mi-o aduca si sa ii dau un plus de bani pe langa masina(vreo 50-70 lire), dar sa fim seriosi. e foarte aiurea pentru ca gasesc o masina care imi place si posibil ca vanzatorul sa nu fie de acord sa o aduca. Ar mai fi o posibilitate cu un Ship my car dar nu prea stiu firme mai low cost sa zic asa. Am gasit una si am ajuns la 200 de lire, la 100 de mile din orasul meu.
Tin sa mentionez ca masinile le i-au pentru dezmembrat in tara. Si as prefera sa le am pe toate intr-un loc si de acolo sa sun la firma de transport si sa le transporte in tara. Nu pot sa las una in stanga, alta in dreapta. De asta am nevoie sa le aduc pe toate intr-un loc.

Am nevoie de niste sfaturi, pareri, indrumari, multumesc mult de ajutor. Respect pentru noi romanii plecati in tari straine! Mult succes la toti si sa ne ajute Dumnezeu sa reusim sa ne facem un trai mai decent!

5 răspunsuri:
| AnthonyWhite a răspuns:

Apreciez ce vrei sa faci dar nu o sa iti iasa, din pacate asta este sistemul ce l-a facut Regatul Unit

Milton keynes e un oras nou de 50 de ani exista
multi negrii acolo

apropo niciodata vreodata cineva din Anglia sa iti aduca masinile in tara sub 300-400 bucata

cumparati platforma si o sa faci bani
ce asigurare ai tu nevoie daca le desmembrezi?

pentru?

| EdDyStyl3 explică (pentru AnthonyWhite):

Nu ai inteles, am nevoie de asigurare sa le aduc in Milton Keynes, daca cumpar o masina din Londra sa zicem, cum o pot aduce in Milton Keynes sa fie in fata casii fara asigurare? Si cu negrii venind vorba, stiu si eu, mersi de informatie laughing

| AnthonyWhite a răspuns (pentru EdDyStyl3):

Cumpara-ti platforma am mai scris

| relian a răspuns (pentru EdDyStyl3):

Cum faci? Platesti pe aia care transporta masini si tio aduce unde doresti tu.Acolo in Anglia nu sunt tiruri din astea mari care transporta cate 10 8 masini stiu si eu de colo colo? Aia trebuie sa cauti tu firme de genul asta ca iesi mai ieftin decat prin alte metode.Sa cumpri tu platforma ta pai cit te costa? Unde pui ca trebuie sa ai permis mai stiu eu de care, multe alte chestii.Anglia si UE stau f prost la capitole de genul asta, adica in loc sa ajute omu si sa castige si statu bani ei cauta sa jupoaie omu, sal stoarca de tot si uite asa multi oameni se lasa pagubasi.Ce am obsv eu la americani.frate in america poti sa iti vopsesti masina in fiecare zi alta culoare, fara sa mergi sa ceri aprobare cuiva.Sau mergi si cu tiru daca este al tau fara permis de profesionist.La inceput si eu am fost mirat cum asa.Ei bine americanii gandesc.Adica daca pe tine statu te stoarce de tot tu nu mai esti interesat sa faci nimic.i cine pierde? Sattu si omu. Daca tear lasa tu ce ai face? Pui benzina odata, de unde statu ia taxe.pai pui cauciucuri la masini,de unde iar statu ia taxe de la ala ce el vinde, tu apoi platesti pentru platforma aia taxe la stat, iar statu ia bani, tu trebuie sa faci inspectie, iar statu ia bani si toate astea asa putin cate putin statu colecteaza bani balamuc.Asa fac americanii.Ei spun vrei sa vopsesti masina? f bine ala ce vinde vopsea face vanzare de unde statu ia taxe. Vopsitoru face si el bani de la care statu ia taxe, plus ca ala are de lucru.Ca sa vezi cum sta treaba in america versus UE.UE este de rahat, o balaceala de uniune care cauta numai sa stoarca omu de toate sa il enerveze sa il streseze si asa mai departe.Scuze ca o luai pe linga dar cand vezi cate timpenii sunt pe acolo te minunezi.Plus de asta adica de ce sa platesc eu pentru o masina de 2.0 l mai mult ca unul care are una de 1.6 nu inteleg? Ce ala n-are tot 4 roti, sau care e mecheria ca nu inteleg? In america indiferent ce masina ai avea ce motor ai avea, poti sa ai si motor de o mie de cp tot taxele alea le platesti ca unu care re o masina de 1l sa zic.UE nu ajuta omu deloc, absolu deloc.Numai stres numai probleme.

| EdDyStyl3 explică (pentru relian):

Da asa este! Pot sa fac chestia asta cu transportul auto in Anglia dar ma costa mult frate. vreo 200 lire. depinde de distanta... iti dai seama ca e mult.