| Milutz97 a întrebat:

Mi-am luat un Aixam 500 sl deoarece am implinit 16 ani si am nevoie de masina. Stiu ca nu e sigura si etc., dar daca tot o am, as dori niste sugestii sa o "tunez" un pic. In primul rand as dori sa ii maresc puterea/viteza! Multumesc!

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ii maresti viteza nu mai ai voie sa o conduci. si nu ai nevoie de masina la 16 ani, doar de spart in figuri

| viotedy a răspuns:

Ai permis B1?

| Milutz97 explică (pentru viotedy):

Da

| viotedy a răspuns (pentru Milutz97):

Atunci,fa-ti treaba cu ea pana la 18 ani pe urma iti iei alta.pe asta nu prea vad cum s-o tunezi.doar sa-i aplici niste abtipilduri, niste plasa de aluminiu pe la grila, vreo toba sport si leduri la faruri.

| drhotzu a răspuns:

Pe bune? ce nevoie ai tu atat ne imperativa de masina?
ca sa o tunezi mai bine o vinzi asa ii sta cel mai bine! "masina" aia are probleme la toate capitolele:
1. este la fel de estetica ca si o balega
2. are performantele unei carute cu 1 cal cu 2 picioare rupte
3. face o galagie de zici ca trece cel putin trenul... dar nu vine nimic...
4. are suspensiile de la dric
5. mai bine iti luai un scuter!
6. daca ii cresti cuplu/caii putere nu ai voie sa o mai conduci, dar oricum nu prea ai ce sa ii faci ca sa le cresti... ca daca le cresti cu 25% ajungi la 5CP laughing))
7. daca ii pui casetogon "jmecher" cu boxe "jmechere" ii dublezi greutatea si nu mai pleaca dupa loc...
vrei sa mai continui?
totusi poate poti sa ma lamuresti: ce nevoie mare ai de masina?

| Milutz97 explică (pentru drhotzu):

Deci, are 20 de cai si nu conteaza viteza pe care o prinde masina ci capacitatea motorului. cat despre sunetul motorului nu te contrazic, dar pentru mine este folositoare.
imi trebuie masina de la 16 ani deoarece m.am mutat langa cluj, iar scoala la care sunt e in centru clujului.r

| drhotzu a răspuns (pentru Milutz97):

Pai din cate stiu cionteaza si viteza... trebuie sa mergi cu pana in 45 km/h, asta fiind si viteza maxima de constructie a masinii... deci daca conduci cu mai mult prin cine stie ce minune e cam nasoala treaba!

| edizamfir a răspuns:

1. nu ai nevoie de masina la 16 ani laughing
2. daca ii maresti viteza nu mai ai varsta legala sa o conduciwinking
merge ca tractorul, dar asta e viteza legala pentru 16 aniwinking

| Milutz97 explică (pentru edizamfir):

Nu exista o viteza legala pentru 16 ani, ci capacitatea mototului si greutatea totala a masinii