| malina26 a întrebat:

am 14 ani si vreau sa slabesc cam 10 kg (stiu ca pare mult, dar e ok...) stie cineva vreo metoda de slabire rapida, prin care sa nu-mi pun sanatatea in pericol? fac sport la scoala, merg la sala de 2 ori pe saptamana si nu mananc exagerat de mult si nici de la fast-food. as vrea sa slabesc in zona abdomenului si a coapselor. am mai tinut diete, dar nu foarte stricte. am avut si o perioada de depresie din cauza asta si nu ma simt deloc bine in pielea mea...
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NextGen a răspuns:

Salut, uite cateva sfaturi destul de folositoare, in primul rand, nu te mai gandi ca esti gras, cum ai spus si tu, ai avut o depresie, nu este normal ai face bine sa nu te mai gandesti, deoarece atunci cand te gandesti te ingrasi, datorita unor nervi cerebrali, asa si fii atent la ce iti spun eu acum :
-bea minim 2 litri de apa pe zi. De preferabil sa bei 6-7 pahare /zi cand nu ti-e sete, deoarece, daca ti-e sete, isi va pierde capacitatea, deci de preferat cand nu ti-e sete, cu 20 de minute inainte de masa.
-mananca putin si des. E de preferat sa manci 5-6 mese/zi, dar cate putin, adica maxim o palma de mancare, iar aceasta sa fie ori un iaurt, ori niste nuci, legume (de preferat sa nu fie gatite, o salata ar fi ideala ), sau o bucata de carne de vita/peste. Intre mese poti manca niste mere, banane, nuci, sau orice alt fruct in cantitati mici, in sensul ca nu 6 mere odata, 1-2 mere.
-sa eviti cel mai mult aceste alimente : dulciurile, cipsurile, snaksurile, produsele de patiserie, porumb, painea ( in cazul unei mese ai putea inlocui painea normala cu cea neagra, este mai redusa in carbohidrati ), alcoolul, frapeurile, sucurile cu acizi si prajelile. Daca pe astea incerc sa le eviti, totul o sa mearga super ok, nu zice nimeni ca nu trebuie sa mananci nici macar odata nimic, dar sa le eviti pe cat poti, iar daca vreodata ai pofta, sa fie rar si redus, nu foarte mult. Poti lua de pofta o bucata de ciocolata, niste bomboane, un pahar de suc dar sa fie rar!
-incearca sa bei sucuri naturale preparate de tine sau de mama ta sau poti bea un suc, dar FARA ACID, cum ar fi Capy, Prigat ...acestea nu-ti vor face rau cu nimic. Poti sa bei ceaiuri Nestea, iar daca iti procuri tu singur un suc, e de preferat ca acel fruct sa nu contina o cantitate foarte mare de zahar.
-mananca carne. Carnea este un element important deoarece contine proteine si ajuta si la formarea mai bine definita a muschilor, ca ai spus ca merg la sala. Foarte bine, carnea te va ajuta foarte mult sa obtii ceea ce doresti la sala.
-un alt element important in slabit este somnul. Iti recomand sa nu pierzi noptile aiurea uitandu-te la un film sau iesind cu prietenii in oras. Ca sa ai un organism sanatos si pentru a putea slabi mai rapid va trebui sa dormi minim 8 ore pe zi! De preferat e sa dormi 10-11 ore pentru ca dimineata sa fii odihnit.
-cand te duci la sala, ai face bine sa faci o pauza de minim 24 de ore, adica, daca mergi in fiecare zi la sala sau tragi de gantere acasa, atunci muschii tai se vor suprasolicita, cel mai preferabil e la varsta ta sa ai o perioada de 48h sau mai mult intre orele de sala, dar poti alerga sau face o incalzire de 30 de minute in fiecare dimineata pentru energie si pentru a te mentine pe picoare! Ce sa iti mai spun, cam asta este esentialul! In conditiile astea, si o mai repet nu trebuie respectate ca la carte dar trebuie macar sa incerci sa te mentii pe ce ti-am scris aici, ar trebui cam in 1 luna - 2 luni sau chiar mai putin, depinde de metabolismul fiecaruia, de aceea nu iti pot da data exacta, ar trebui sa fi slabit si sa fi facut si niste muschi! Daca o tii tot asa te poti face profesor de fitness! Acuma, tot ce ti-am spus te va ajuta enorm, pe internet gasesti tot felul de pastile si tot feluri de ''trucuri'' dar care nu te ajuta si dinpotriva, iti pot face rau. Sper sa iti mearga bine si sa incerci sa respecti cat de cat ce ti-am scris! Mult noroc!

| malina26 explică (pentru NextGen):

Multumesc mult! happy

3 răspunsuri:
| Otto2014 a răspuns:

Alearga zilnic si nu manca seara.

| IuseinLavinia a răspuns:

Diete de trei zile cu mere! Slabesti 5 kg. Dar nu trebuie sa faci abuz!