| Anonymus12300 a întrebat:

Bună. Ce părere aveți despre epilatul pe mâini la fete? Am 18 ani si nu m-am epilat pe mâini niciodată, dar deja se vede prea tare. Dacă mă fac cu lama va crește mai mult? Va rog din experienta. Mulțumesc!

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa nu te razi cu lama ca o sa creasca par si e urît o fata cu par pe mîini sau pe picioare, incearca o epilare cu ceara si pe viitor daca gasesti un salon care are o modalitate de epilare definitiva sa numai creasca asa repede parul.

| Violleta2022 a răspuns:

Majoritatea fetelor nu se epileaza pe maini, dar daca este parul negru si foarte lung, atunci este doar preferinta ta personala.
Evident nu dai cu lama ca retezi firul de par, ca atare vor iesi imediat bubite inesttetice care te vor manca si care se pot infecta.

Parul taiat cu lama NU creste mai mult, ca-i imposibil asta, doar ca inteapa si creste imediat, fiindca este retezat de la suprafata peilii, fata de epilarea cu caeara, care il smulge din radacina.

| AdioTPU a răspuns:

Epilat nu. Mai degrabă folosit benzi depilatoare sau crema depilatoare.

| AdioTPU a răspuns:

Dacă părul este inestetic și în exces atunci sunt pro-epilare. Cea mai recomandata metoda este cea cu crema depilatoare.

| dragodana a răspuns:

Salut!
Poți sa-l tunzi cu un trimmer.

| 120bulevard a răspuns:

Daca dai cu lama nu creste mai mult, e un mit batranesc care a fost elucidat, du-te la mama ta si spune-i sa-ti cumpere ceara depilatoare, daca te dai cu lama intr-o saptamana e la loc pentru ca o sa creasca repede

| Utilizatoare123 a răspuns:

Stai liniștită, unele fete au o pilozitate mai mare decât altele. E normal. Eu am folosit lamă și cremă depilatoare. Ambele sunt variante bune dacă nu vrei dureri în plus și vaiete de la epilarea cu ceară. )) Nu crește nici un fir în plus, e un mit ilogic. Lama doar "taie" firul de păr de la suprafață, pe când ceara smulge firul din rădăcină. În primul caz, firul crește la fel în continuare. La ceară se regenerează mai greu și pielea rămâne fină mai mult timp.

| RosaliaOriginala a răspuns:

E ciudat sa vezi o fata paroasa laughing

| Alexandru3131 a răspuns (pentru RosaliaOriginala):

Nu e ciudat. Unii ar spune ca e sexy.

| Alexandru3131 a răspuns:

Incearca cu ceara, nu cu lama. Se vede si creste urat, daca epilezi cu lama. Trebuie sa existe ceara pentru piele sensibila, adica pe care sa o poti aplica pe manute.