| TresJolie a întrebat:

Am o problema..De cateva luni, am un cos prin apropierea nasului, si orice as face, NU DISPARE. Am incercat cu creme, cu lotiuni de curatare, cu gheata si cu multe altele. Dispare putin iar apoi apare altul in loc, sau sunt chiar doua unul langa altul. straight face Nu stiu ce sa mai fac, de cateva zile esti si umflat, si rosu si abia il pot acoperi cu fond de ten. Ce as mai putea incerca? FUNDA...

6 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Nu ai mare lucru de facut. Asa e in perioada adolescentei. Mergi la un dermatolog, acesta iti poate da sfaturi mai bune decat noi.
Ai putea sa reduci frecventa utilizarii cosmeticelor, pentru ca este unul din motivele pentru care iti apar. Macar foloseste un fond de ten antiacneic, desi nici acela nu este o minunatie...
In principiu, spala-te pe fata de 5 ori pe zi, cu apa si sapun antibacterian. Poti incerca un gel de curatare a fetei de la garnier. Hidrateaza-te si supravegheaza-ti alimentatia. Renunta la fast-food si alimente procesate, la snacksuri si sucuri etc pentru ca este unul dintre motivele pentru care iti apar cosuri. Mastile naturiste de hidratare a tenului sunt bune, la fel si mastile cu argila - gasesti in farmacii pliculete cu un fel de praf ca sa o faci.
Sper ca am ajutat.

| TresJolie explică (pentru AnonimaOk):

Ideea este ca eu nu foloseam fond de ten, si trucul pe care il fac eu este ca aplic fond doar pe cos, dar pe tot tenul nu ma dau intelegi?winking :* :*

| AnonimaOk a răspuns (pentru TresJolie):

Atunci e ok. Ti-am zis, cel mai bine ar fi sa mergi la dermatolog daca ai astfel de probleme. Daca nu, macar intreaba farmacista daca are ceva pentru tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu creme mai mult il ajuti. Ai tenul gras si inca ii mai dai grasime. Foloseste ceva degresant: sapunul. Doar pentru cele cu ten uscat nu este indicat. Cele cu ten gras il pot folosi, ba chiar este foarte indicat.

| hummmer a răspuns:

Incearcă cu o felie de usturoi, pastă de dinţi, pisează o aspirină şi cu puţină apă pune pe coş. Astea-s băbeşti, pentru alea serioase mergi la cosmetoloagă.

| Patty03 a răspuns:

Aveam si eu astfel de cosuri, dar mi-am pus pe ele cate o feliuta subtire de usturoi... si cand zeama aia tare atingea cosul, in cateva ore nu il mai aveam. La mine a mers cu usturoiul si inca merge :* Sper sa reusesti sa scapi d el >big grin