| alexandruvalentin a întrebat:

Daca pun bilute de silicagel langa un inel din argint se poate intampla ceva cu inelul?
Am pus intr-o pungulita inelul iar langa el bilute de silicagel, am tras cu un pai cat de mult aer am putut si am inchis pungulita de plastic. Daca vreau sa pastrez inelul 4-5 luni acolo langa bilute se poate intampla ceva cu el?

Răspuns Câştigător
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Atunci cand oxideaza : pune inelul in apa fierbinte cu bicarbonat, cateva minute; o sa revina la luciul initial

5 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ai procedat excelent!

| adytzoi a răspuns:

Nu ar trebui sa fie probleme.

| alexandruvalentin explică:

Daca bilutele nu sunt in hartie si sunt diresct langa inel este vreo problema?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru alexandruvalentin):

Pliculetul original din hartia poroasa da posibilitate silicagelului sa absoarba umiditatea

| alexandruvalentin explică:

Da.dar s-a rupt si am pus bilutele langa inel.