| bianca a întrebat:

Daca folosesc baza de machiaj ma mai dau peste cu fond de ten?
si ce efecte are?
persista mai bine machiajul?
dupa ce aplic baza aplic imediat si fondul de ten?
va rog sa-mi dati "reteta"pas cu pas

a si inca ceva. un tutorial smokey eyes in romana?

funda:d

Răspuns Câştigător
| Lili_9579 a răspuns:

Buna, uite aici un tutorial cu poze pas cu pas pentru smokey eyes - in romana! http://www.fetelespun.ro/articole/smokey-eye/
Primerul pregateste fata pentru machiaj si contribuie la o aplicare smooth si la rezistenta fondului de ten/blush, etc. Trebuie sa lasi primerul citeva minute sa se aseze pe fata, inainte de a purcede cu restul machiajului. Bafta;)

2 răspunsuri:
| criss84 a răspuns:

Cu baza nu-s tiu ce sa iti spun pentru ca nu folosesc.folosesc doar fond de ten :) insa te pot ajuta cu un articol pentru smokey eyes pe care l-am descoperit si eu acum ceva timp: http://www.divahair.ro/......s_perfect! este explicat pas cu pas ce trebuie sa faci :)sper ca ti-am fost de ajutor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baza de machiaj, are rolul sa fixeze fondul de ten si sa il faca sa se intinda mai bine pe piele, ca sa nu ramai cu dare inestetice. In functie de baza care ai cumparat-o, mai poate avea si alte calitati: matifiaza, are proprietati corectoare (anuleaza roseata pielii) sau umple porii si ridurile fine. De regula e bine sa lasi baza sa intre putin in piele, cam 5 minute, inainte sa te dai cu fond de ten.
Prietena mea are un blog, face niste machiaje extraordinare, dar asta e printre preferatele mele:
http://makeupbyroxie.blogspot.com/2010/07/inspired-by-kim-kardashian.html