| qieiqpalz a întrebat:

Ce dezavantaje sunt sa lucri intr-un spital? Avantajele cred ca le stiu.(ca brancardier )

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ca brancardier vei conduce pacientii din salon la investigatii si invers (cu patul sau cu caruciorul), mortii la morga si din lipsa de personal mai ajuti la carat pe acolo.
Printre dezavantaje as numara faptul ca nu toti medicii se vor purta frumos cu tine (unii considera brancardierii inferiori), daca ai o afectiune care iti interzice ridicarea de greutati nu e o meserie potrivita, trebuie sa ai grija de foi sa nu le pierzi si sa le aduci la medic inapoi dupa efectuarea investigatiei, trebuie sa te misti rapid pentru ca in general sunt 1-2 brancardieri pe sectie si sunt zeci de investigatii de facut zilnic. Pe o sectie cu 40 de paturi de exemplu vei avea aproximativ peste jumate de dus la investigatii + ambulatorul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu m as duce cu capul daca asa vedea zilnic atatia oameni bolnavi care sufera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu stii, daca lucrezi ca brancardier acolo, tu stii ce iti place si ce nu iti place la job-ul tau. De unde sa stie altul strain?

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Te rog sa gandesti inainte sa dai com..eu am intrebat dezacantajele pentru ca eu vad doar avantajele si decat ca dupa ce ma fac brancardier sa imi para rau eu zic ca mai bine ma interesez foarte bine in domeniu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Daca tu in job-ul tau vezi doar avantaje, atunci de ce ai mai intrebat care sunt dezavantalele, daca din punctul tau de vedere, nu ai nici un dezavantaj sau doleanta?
sa inteleg ca din puctul tau de vedere nu sunt dezavantaje.
de ce ai intreba alti brancardieri daca simt ca sunt si dezavantaje in acest job, daca la tine e totul ok? si nu ai probleme?
ai zis ca lucrezi deja in domeniu? acum vrei sa te faci?

| qieiqpalz explică (pentru anonim_4396):

Vreau sa ma fac dar daca dezavantajele sunt mai multe si mai mare decat avantajele? ma fac degeaba? invat degeaba?

| anonim_4396 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Pai tu stii ce vrei sa faci. In fiecare meserie sunt plusuri si minusuri,
Brancardier nu e o tinta chiar sus, dar daca tie iti place si iti place sa ajuti oameni, e ok.
Doar sa ai grija, ca in spitalele romanesti, merge cu spaga, si toate umflatele si proastele, or sa iti puna bete in roate, ca meserie e ok, doar sa nu o practici in Romania, cu romani. happy Germania zic eu, daca tot faci un efort si pierzi anii aiurea. Germania, franta, alte tari.
Oamenii aia te vor respecta mai mult.
daca intri in sistemu romanesc medical, si stai la 2 lei "spaga" de la oameni care poate au pensii de 300 ron pe luna, nu ajuti pe nimeni,happy
continua scoala si mergi afara, se cauta pe toate drumurile asistenti asistente, brancardieri, si esti tratat omeneste acolo happy

| CarcotasulVesel a răspuns:

Esti langa oameni bolnavi, chiar daca nu lucrezi la boli infectioase, TOTUSI poti sa iei chestii care se transfera prin atingere de "body fluids", cum ar fi hepatita C

| emignon a răspuns:

O anumită doză de toxicitate psihologică (şi nu numai), superiori şi colegi cu care trebuie să înveţi,, limbajul" de înţelegere,, de la egal la egal). Trebuie multă dăruire şi chemare reală din adâncul sufletului, nu doar dorinţa de prestigiu social şi de câştiguri materiale.