| Ionela_6633 a întrebat:

Heiii TPU! Ajutoor! Eu trebuie sa ma gandesc mai din inainte la ce profil de liceu vreau sa merg happy Ma ajutati cu cateva profiluri si sa imi spuneti in ce consta fiecare. Bine, si eu stiu cate ceva despre fiecare, dar voi care sunteti la liceu, facultate ma puteti ajuta mai mult si mai bine! Multumesc anticipat! Funda pentru raspunsul in care intalnesc cele mai multe profiluri si vot pentru fiecare raspuns. :X

Răspuns Câştigător
| iulia91 a răspuns:

Eu, cel putin, nu am avut multe optiuni. Profil real: Mate-info (de unde poti continua cam in orice domeniu, pentru ca pe langa toata matematica, informatica si fizica mancate pe paine, materiile de uman sunt si ele tratate corespunzator, deloc superficial), sau bio-chimie (recomandat daca vrei sa dai la medicina pe viitor) si uman: limbi straine (multa romana, engleza, franceza si istorie. 2 ani de mate, fizica si biologie si chimie. putina sociologie, filozofie. e cam cel mai usor profil) si stiinte sociale (idem limbi straine, doar ca putin mai multa istorie si nu atat de mult accent pe cea de-a doua limba straina). Cam asta a fost oferta si cam asa a statreaba in orasul meu. Bafta!

3 răspunsuri:
| rey a răspuns:

Nu conteaza la ce profil mergi, acum ai sansa de a urma scoala militara singura Ok, dar cu o concurenta... extrem de mare intri, apoi daca nu reusesti/vrei poti sa mergi la un profil cu o materie care-ti place (in afara de romana cred eu laughing ) eu am fost la tehnician operator tehnic in calcul si acum sunt la facultatea de protectie a mediului. si tot ma descurc desi nu am fost la un liceu cu profil.

| Capitan a răspuns:

Pai eu te sfatuiesc sa pui profilul " matematica-informatica" in capul listei de optiuni, fiindca e cel mai bun profil...dar trebuie sa ai in vedere ca nivelul de dificulate este mai ridicat( din proprie experienta)...la matematica-informatica cele mai grele materii sunt Matematica si Informatica
O varianta poate fi cea de Stiinte ale naturii... nu cunosc prea multe despre acest profil, dar se baeaza pe Biologie, Geografie...
Daca ai intrebari, adreseaza-le

| Cmaremix a răspuns:

Pai daca inv bine du-te la economi la turism si alimentatie ca fc practica la hoteluri etc