| TeckTonik997 a întrebat:

Pentru ca un subofiter/agent de politie sa devina ofiter, in cazul unui loc liber scos la concurs, trebuie sa aiba dreptul facut? Daca da, cel penal sau juridic?
Nu raspundeti daca nu sunteti siguri, e important!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.360/2002, privind statutul politistului, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 9.(1) Poliţiştii provin, de regulă, din rândul absolvenţilor instituţiilor de învăţământ ale Ministerului Afacerilor Interne.
  (2) Ofiţerii de poliţie pot proveni şi din rândul agenţilor de poliţie absolvenţi cu diplomă de licenţă sau echivalentă ai instituţiilor de învăţământ superior cu profil corespunzător specialităţilor necesare poliţiei."
Fata de aceasta prevedere rezulta ca sunt necesare studii superioare, cu licenta, corespunzator specialitatii in care doresti sa fii incadrat.
Poti sa fii absolvent al facultatii de drept sau a altor facultati. Si nu sunt facultati de drept penal si facultati juridice, in toate facultatile de drept se studiaza aceleasi materii obligatorii, incluzand toate ramurile dreptului (constitutional, civil, penal, administrativ, etc).