| Negrescuu a întrebat:

Salut, ieri am fost la peste și un prieten a înjurat pe grupul clasei pe diriginta mea și pe director, iar ei au zis ca mâine ma duc sa îmi iau exmatricularea, eu le-am spus ca nu am scris eu dar nu ma cred. Pot face ceva? Sunt clasa aia la liceu.

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu vad vreo relevanta intre ce a injurat prietenul ala si tine.
In caz de se va lua actiune, el este cel care va fi pedepsit, nu tu.

| Negrescuu explică (pentru Violleta2022):

A scris de pe telefonul meu

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Negrescuu):

Faci plangere la politie pentru folosirea abuziva a telefonului fara permisiunea ta, si FURT DE IDENTITATE SI ABUZ (este pe teava infractiunea asta, a dat de curand curtea suprema de justitie hotarare definitiva si irevocabila ca e infractiune), atac la bunul tau nume, etc. iei numar de inregistrare si te duci la scoala cu numarul ala si le spui sa astepte ancheta politiei
si mai ales, bagi si parintii in "ciorba" asta, sa angajeze avocat si sa faca plangerea aia "completa", eu am enumerat doar doua chestii penale, un avocat se gandeste la mai multe, injurii, daune morale pentru tine si profesori, etc.
iar de parinti oricum nu scapi, mai devreme sau mai tarziu vor auzi de exmatriculare, deci mai bine ii bagi acum la interval ca sa se poata face, ceva sa nu fii exmatriculat

si sa NU cumva sa crezi ca glumesc, mai ales ca JIGODIA AIA NU ITI E PRIETEN ci doar o JIGODIE NENOROCITA, mi se rupe in paispe ca e "copil" si nu e responsabil, TOT O JIGODIE NENOROCITA E, nu ii faci asa ceva unui prieten, indiferent cat de "cool" te crezi

| Violleta2022 a răspuns (pentru Negrescuu):

Deci, te-a bagat pe tine in necaz.
Si inca il mai ai de prieten?
Asta nu-i genul de om pe care sa-l tii de prieten, pentru ca vei avea numai necazuri din partea lui.
fa-ti un pustiu de bine si desprieteneste-ted e el acum, inainte sa te traga in nemerniciile lui. Niciodata in viata sa nu acorzi credit unei jigodii ca asta.
Daca nu avea intentia sa-ti faca tie rau, trimitea dupa telefonul lui, dar a fost premeditat-o, fara scrupule si fara bun simt. Ti-a tras-o urat de tot.

| darrio2007 a răspuns (pentru Negrescuu):

Ai picat de fraier daca a scris de pe telefonul tau. Special a facut asta. Nu ai cu ce dovedi ca nu ai scris tu.

| floresdemayo a răspuns (pentru darrio2007):

Chiar il crezi?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar daca ai pe telefon dovada ca prietenul tau a injurat daca ai mesajul sau inregistrarea cu ele mergi la director i le arati si gata se rezolva, altfel nu o poti rezolva deoarece nu te va crede.

| Negrescuu explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu vrea sa Recunoască, ce pot face? Ma gândesc la scăderea notei la purtare. e prea dur exmatricularea

| Feri5 a răspuns:

Faci așa: te duci mâine la director cu prietenul tău cu care ați mâncat pește. Îi zici frumos dirigintei și directorului că nu ai fost tu persoana în cauză și va trebui ca colegul tău de „pește" să recunoască faptul că a înjurat. În felul acesta, nu vei lua tu exmatricularea, ci el, așa că... spor la prins pește!?

| Negrescuu explică (pentru Feri5):

Un răspuns fără caterinca? El nu recunoaște acest lucru. și el nu e elev la mine în liceu

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Aaa. A scris de pe telefonul tau. Simplu : daca mai sunt persoane care erau acolo le convingi sa spuna ca nu tu ai scris asta sau gasesti o modalitate de a demonstra ca nu era mesajul trimis de tine. Sau faci o intelegere cu amicul tau sa spuna ca nu tu ai scris mesajul ci un al treilea prieten. (imaginar, desigur) Daca el nu invata la tine in liceu foarte slabe sunt sansele sa pateasca ceva. Ah da, cauta-ti prieteni mai normali la cap putin.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Incearca sa postezi intrebarea si la categoria legislatie, politic, social (sau cum se cheama, nu stiu sigur numele categoriei), vei primi mai mult ajutor acolo.

| waldeinsamkeit a răspuns:

Spui că ți-a fost furat contul sau telefonul și ți-a scris altcineva de pe el