| Akahskbw191ut2 a întrebat:

Sunt clasa a 8 a si nu sunt hotărâtă. Nu știu ce sa aleg dintre stewardesa, pshiholog, sa devin asistenta medicala sau polițistă. Ce alegeți dintre a merge la pedagogic pe filologie sau sa mergeți la alt liceu ( balcescu de exemplu ) tot pe filologie? Care ar fi avantajele si dezavantajele?

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu as alege filologie si apoi politie.
Dar ar fi si mai bine sa intri in academia de politie (nu scoala de agenti), sau sa faci de exemplu drept sau relatii publice, inainte de a intra in politie.

| LPCTSTR a răspuns:

Cel mai bine mergi pe un profil real pentru ca nu esti dezavantajata la facultatile de medicina sau academii, de stewardesa nu exista facultate, iar ca psiholog [cel putin la UAIC] poti intra [deocamdata] numai cu media generala din bac, cu criterii de departajare mediile anilor din liceu sau de la disciplina psihologie.
Zic asta pentru ca, in eventualitatea in care ai merge pe uman si ai vrea apoi medicina, nu ai putea intra pentru ca nu ai facut intreg modulul de biologie, ori daca ai vrea sa mergi la o facultate de matematica nu ai putea pentru ca ar lua un procent din media de admitere nota obtinuta in bac la proba de mate.