| Steaua11 a întrebat:

Am o nelamurire. O pompa de apa de suprafata, putere kw/w 1.5 KW, scoate 2400 litri/ora si are 2CP, iar o motopompa pe benzina de 1.7CP scoate 15000 litri/ora. Exista o diferenta intre caii putere! De ce prima cu 2CP scoate atat de putina apa? Sau nu trebuie niciodata comparate cele doua?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Diferența de debit nu e dată de numărul cailor putere, ci de tipul pompei, de înălțimea de pompare etc.
Gândește-te că aceiași cai putere are un Lambo și un tractor. Dar primul nu poate să are, nici al doilea nu poate să zboare cu 250 km/h...

2 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Depinde de chinezarie. Unele de 1.5kw au debit 22.000 l pe ora si costa mai putin decat un motor electric de 1, 5kw.
De unde reuseste chinezul sa mai scoata profit naiba stie.
Dar sa nu crezi prea tare ce citesti pe etichete si nici sa speri sa functioneze prea mult.