| Lali15 a întrebat:

As dori sa achiziționez o soba de teracota cu plita. Din păcate nu am gaura in perete pentru evacuare și nici horn/cos. Se poate face? Dacă da, cât este de complicat și cât ar costa?
Va mulțumesc!

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Orice se poate face. Daca intrebi asta, evident este prea complicat pentru tine, deci trebuie sa apelezi la un mester care iti va spune si pretul.
Asa, fara a stii dimensiuni, caramida pentru horn incepe pe la 70 de RON metrul, iar adezivul vreo 50 de lei sacul. Pe langa manopera mai trebuie luate in calcul si accesoriile, insa difera mult de la caz la caz: burlan si cot de legatura, trecere prin tavan, etansarea acoperisului samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Hornul trebuie să depășească acoperișul casei cu 1m, ca să aibă tiraj. Astfel este lucrare de meșter.