| MaraMadalina1888 a întrebat:

Buna,am un pui de gasca si aseara a ieșit de unde erau restul si i-au înghețat picioarele peste noapte. De dimineata incerc sa îl ajut.I-am pus picioarele în apă cu sare.L-am ținut în casa intr-o păturică si peste picioare i-am pus o pungă mica cu apă calda.S-a mai vindecat putin si încearcă să meargă si cate.îl doare? Ce sa fac?

21 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"un pui de gasca... i au înghețat picioarele...Ce sa fac?"

pregătește-i un pătuț de varza:

https://www.retetepractice.ro/retete/gasca-la-cuptor-pe-pat-de-varza

| MaraMadalina1888 explică (pentru sierra1):

E prea mic. Probabil îl prepar intr o salata, asa au loc bucatelele de carnita

| sierra1 a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Ai văzut că știi?

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Un răspuns cam... sadic, nu crezi? happy

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Adică domnia ta nu consumă nimic de sorginte animală?

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Ba da. Dar e vorba e un pui de gisca. De era o gisca, eram cu totul de acord cu tine.

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Ce are dacă e pui de gâscă? vomiți?
ăla de găină e ok și gâsca nu? să fim onești...

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Pai depinde de ce pui e. Dacă e de cateva zile? happy

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

N-avem de unde știi

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

E adevărat.
Deci visam ca îl punem pe varza? happy

| sierra1 a răspuns (pentru cristi202):

Nu e gâsca ta așa că poți visa cât vrei

| cristi202 a răspuns (pentru sierra1):

Chiar nu ai văzut emoticonul cu zimbet?

| MaraMadalina1888 explică (pentru sierra1):

Are câteva săptămâni.De aia se numeste,, pui", un pui de gașcă nu se mai numeste pui daca îl poți pune în mâncare

| sierra1 a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

"nu se mai numeste pui daca îl poți pune în mâncare"

Există sute de rețete de pui (de găină de pus in mâncare)...de ce n-ar fi și de gâscă?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se va vindeca singur în câteva zile.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ciorba de gasca?
serios, nu cred ca, cresti gasca pe post de animal de companie, asa ca mai devreme sau mai tarziu tot in oala ajunge, ce ar fi sa fie mai devreme si sa nu sufere degeaba?

| MaraMadalina1888 explică (pentru Zuzu1991):

Am precizat că e pui.Nu are mai mult de 1 saptamana-2.Ce vrei sa fac din el?

| Robertandrei4858 a răspuns:

Incearca sa il separi impreuna cu un alt pui daca ai posibilitate, cel putin cateva zile pana cand isi revine. Mancare din belsug, sunt destul de rezistentii

| MaraMadalina1888 explică (pentru Robertandrei4858):

Am citit pe net ca, daca o sa-l pun cu alt pui o să-l,, muște" cu ciocul

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru MaraMadalina1888):

Nu prea cred. Dar stiu sa iti zic ca nici singur nu e bine sa stea, nu o sa manance, se piscuie. Cat e de mare? cat timp are?

| MaraMadalina1888 explică (pentru Robertandrei4858):

El mănâncă chiar prea mult, si bea apa încontinuu, iar ei s-au ciugulit de aripioare până la sânge, nu cred ca e cea mai bună soluție sa-l pun cu restul.De mâncat mănâncă bine, si cu ei nu l as lasa.