| Erin28 a întrebat:

Buna TPU!
As vrea sa îmi închiriez o garsoniera din toamnă, când voi merge la facultate in București. Ce cartiere sunt cele in care nu recomandați nimănui să locuiască, in afara de Ferentari?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt si in Ferentari zone bune.
In rest nu mai e Bucurestiul chiar atat de periculos pe cat s-ar spune.

ideal e sa iti gasesti chirie undeva aproape de metrou, ca student vei avea nevoie.

| Erin28 explică (pentru suntserios):

Mulțumesc!
M-am uitat la o lista cu cartiere periculoase, și erau acolo Sălăjan, Giulești, Berceni, Pantelimon, Colentina, Militari, și lista continua. M-am speriata când am văzut cate sunt.

| 1234568807 a răspuns (pentru Erin28):

Daca te duci in Vaslui o sa faci infarct cand vezi cate cartiere sunt periculoase, adica cam majoritatea orasului

| Erin28 explică (pentru 1234568807):

Nu sunt pretențioasă, doar că nu vreau să mă trezesc(,) că îmi sparge unul casa, că îmi intră în casă când dorm, sau mai știu eu ce. Nu vreau condiții de 5 stele, ci unele decente, pentru că la cămin este prea aglomerat, și as vrea sa mai vina și părinții la mine. Tata are niste probleme de sănătate și mama a fost diagnosticata cu o forma de cancer de col uterin, care e genetica, se pare, și as vrea sa fie oarecum ai ei avantajați. Nu vor sta cu mine, bineînțeles, dar dacă au nevoie de medic mai buni, poate ii pot ajuta.

| anonimuIl a răspuns (pentru Erin28):

Ești în eroare gravă - au trecut vreo 20 de ani de când erau zonele alea proaste.
Ești fată?
Îți recomand zona Obor - Ștefan cel Mare și ajungi imediat în centru la facultate.
Cauți unde am spus eu la MAXIM 250 de euro pe lună chiria la o garsonieră.
Cu întreținerea de cam 80 de euro ajungi la 330 de euro pe lună.
NU CĂUTA la 150 de euro chirie că sunt în zone proaste în blocuri proaste cu vecini de nivel - muncitori.

| 1234568807 a răspuns (pentru Erin28):

Imi pare foarte rau pentru parintii tai, multa sanatate

| Erin28 explică (pentru 1234568807):

Mulțumesc!
Ei tau la tara, și eu destul de greu cu medicii, așa că dacă mă mut in București, o sa le fie și lor mai ușor.

| Erin28 explică (pentru anonimuIl):

Așa am văzut ca sunt prezentate pe internet. O sa caut anunțuri de închirieri. Oricum, depinde de zona, sunt cartiere cotate că rau- famate, cu zone mai bune decât altele.

| anonimuIl a răspuns (pentru Erin28):

Garsoniera asta la 250 de euro e perfectă pentru tine. Bloc civilizat retras de la bulevard unde e zgomot, zonă fără probleme.

NU cauți sub 250 de euro chirie că sunt și zone și blocuri proaste, cauți cam exact ce vezi în anunțul ăsta și zona aia că ajungi repede în centru ori cu troleibuz ori cu autobuz 311, 135 ori cu tramvaie.

https://www.storia.ro/......Dsd1A.html

| anonimuIl a răspuns (pentru Erin28):

Metroul care este acolo nici nu îți trebuie că ajungi mai repede în centru cu celelalte.

| Erin28 explică (pentru anonimuIl):

Mulțumesc!

| haileewatson a răspuns:

Ferentari, Rahova, Colentina, Pantelimon, Giulesti - pline de tigani si transportul public lasa de dorit.
Millitari Residence - sa nu te lasi pacalita. Faci 2 ore pana in oras, e inundat mereu, esti departe de absolut orice.
Tot ce inseamna Bld Iuliu Maniu este de evitat: trafic non stop, galagie, masini.
Zona 1 Decembrie 1918, Nicolae Teclu - de evitat fiindca esti departe de civilizatie si nu e nimic de facut.
Gara de Nord: cladiri vechi, tigani, galagie, dar esti aproape de Gara daca ai nevoie.
Daca auzi "Prelungirea Ghencea"- sa fugi de ea.

Ce recomand:
Majoritatea cartierelor din Sectorul 1: Aviatorilor, Aviației, Băneasa, Bucureștii Noi, Dămăroaia, Domenii, Dorobanți, Grivița, Victoriei, Floreasca, Pajura, Primăverii.
Zonele cu multe camine studentesti: Crangasi, Grozavesti, Petrache Poenaru, Expozitiei/1 Mai (zona de langa Univ Romano Americana) pentru ca vei putea sa te vezi cu studenti mereu si sunt multe pub-uri ieftine.
Zona Tineretului: parc Tineretului, Eroii Revolutiei, Timpuri Noi.
Altele zone ok: Piata Alba Iulia, Piata Muncii, Piata Iancului, Obor pentru ca e aproape de centru si ai piata Obor. Drumul Taberei este ok acum fiindca au facut metrou (inainte nu l-as fi recomandat).

Berceni are multi tineri si studenti, dar sa fii aproape de metrou. De asemenea as evita zona Aparatorii Patriei/Popesti Leordeni fiindca faci o mie de ani pana in centru.
Stefan cel Mare, Parcul Tei, Parcul Circului - zone foarte ok.
Centrul orasului - Unirii, Pta Universitatii, Izvor, Piata Romana: foarte scump dar esti aproape de orice.

Asadar, daca ai bani stai undeva in centru: Piata Victoriei, Floreasca, Aviatorilor, Aviatiei, Universitate, Dorobanti,
Daca ai buget mediu: Tineretului, Sun Plaza, Piata Muncii, Iancului, Basarab, Grivitei, Domenii, 1 Mai, Bucurestii Noi, Timpuri Noi
Daca ai buget mic: Crangasi, Grozavesti, Petrache Poenaru, Drumul Taberei, Bucurestii Noi din nou, Dristor

| goguPatent a răspuns:

Drumul Taberei, Tineretului, Titan. Sunt cartiere verzi cu metrou cu tot ce ai nevoie. Recomand. Bineînțeles dacă ai buget mari, atunci majoritatea sectorului 1

| Erin28 explică (pentru goguPatent):

Mulțumesc! O sa caut oferte.

| anonimuIl a răspuns (pentru Erin28):

Citește BINE ce am scris eu.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Militari sau Drumul Taberei. Ai metrou si ajungi rapid la Universitate. Vrei sa ajungi repede și ușor în centru, bănuiesc. Deci trebuie sa ai acces la metrou, și preferabil traseu direct spre Universitate, fără schimbări. Tineretului e o opțiune bună dar probabil mai scump la chirii. Berceni, dar e mai departe. Zona de nord (Băneasa) e și scumpă și departe. Dacă aș avea eu de ales, Militari sau Drumul Taberei as alege.
Ajungi repede și la Gara de Nord când vrei sa mergi acasă, ai hypermarketuri multe, parc frumos în Drumul Taberei, șamd. Titan e alt cartier frumos, cu un parc mare, dar un pic mai departe de Universitate.