| euuilem a întrebat:

cati saci de adeziv imi trebuie la 10 mp, cu adezivul prind rigipsul pe perete de BCA (peretele este foarte drept) stratul de adeziv o sa fie subtire ca si la faianta si gresie parerea mea il trag cu piaptanul? Multumesc de aJutor.

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Cu pieptenul sa il tragi doar daca ai peretele perfect drept. Altfel nu iti va prinde pe toata suprafata rigipsului. Iar daca e perfect drept, nu vad de ce nu ai da o mina-doua de glet, ti-ar veni mult mai ieftin asa.
Cu doi saci ti-ar fi suficient.

| euuilem explică (pentru cristi202):

Doi saci de adeziv, la placare cu rigips la 10 mp pe suprafata dreapta?

| cristi202 a răspuns (pentru euuilem):

Nu chiar doi, iti va mai ramine din cel de-al doilea, dar sigur mai mult ca unul singur. Sunt totusi 10 mp.

5 răspunsuri:
| viotedy a răspuns:

Intra destul, ca sa nu ramana goluri neacoperite de adeziv, 4-5 saci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci o mare greseala daca plachezi peretele cu rigips folosind adeziv.Iti vor iesi strambi, rigipsul nu absoarbe umiditatea din adeziv in mod uniform.

| LIN2010 a răspuns:

Pe un perete asa drept nu merita sa pui placi de rigips.Costul este mai ridicat decat 2 straturi de glet.Respecte

| tr3ig a răspuns:

Peretele niciodata nu o sa fie drept, daca vrei sa te convingi, ori pui un nivel mare pe perete, dela gen dreptar de aluminiu de 2 metrii, ori pui un dreptar de blana sau alt material ceva drept, orice, cu lungimea egala cu inaltimea peretelui si dupa pui un nivel micut pe el, sa vezi ca nu o sa fie drept peretele.

nu te sfatuiesc sa pui rigipsul cu adeziv din mai multe puncte de vedere.
in primul rand nu o sa iasa drept, asa cum iasa daca il pui pe profil
in al doilea rand daca dai o tencuiala chiar si de un cm la perete acesta se consolideaza mai bine, pentru ca materialu acopera tot si lega caramizile intre ele mai bine.