| pacaliciule a întrebat:

Buna ziua!
am cumparat un aoartament la o vila cu 4 apartamente. eu am izolat tot roata.izolat si vecinul de sus dar jos este un beci sub mine. vara este placut dar iarna sub pat cateodata in camera pozitionata deasupra beciului apare apa pe parchet.are sub parchetul putina izolatie.folia dar. si am minim.18 /19 grade iarna in acea camera.
? sa dau caldura mai tare? sau
? sa izolez sub parchet?
? poate izolat beciul?
acolo sub camera?
si de sub beci urca pe peretele izolat putin care da pe exterior unde vecinul are un rondou cu flori lipit de soclu(care este izolat cu polistiren special)

tin sa mentionez ca beciul uscat? ce as putea face?
va multumesc!

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ideal ar fi sa izolezi tavanul beciului. Daca nu este posibil, eu as testa si un strat de extrudat sub parchet, eventual imbinate placile cu silicon.

| pacaliciule explică (pentru regis):

Nu prea am cum sa izolez beciul.dar cred ca la strat izolant si polistiren extrudat din ala ce se îmbina si tras silicon. puse sub parchet. daca stiam nu mai izolam casa si izolam toata pardoseala.planseul...

| regis a răspuns (pentru pacaliciule):

E bine ca ai izolat si casa iar asta cu pus polistiren sub parchet e o investitie minima in comparatie cu izolarea casei. Mai ales daca nu platesti manopera.

| relian a răspuns:

Trebuia sa fi pus sub parchet polistiren din ala extrudat, polistirenu ala pentru asa ceva este facut, este tare, tocmai pentru ca se pune in locuri unde calci pe el, deci se foloseste la asa ceva sub parchet.
Ai putea sa izolezi beciul ala, sa lipesti de tavan acolo in beci, polistiren gros de 10 cm, asta daca ai acces la subsol.

E mai bun sa izolzi acolo, decat sa scoti parchetu tau si sa izolezi la tine in casa. te costa mult mai mult.
Asa e f simplu, izolezi tavanu la subsol, chiar daca e si tot tavanu, nu doara sub tine, cit sa te coste polistirenu ala si adezivu.
Munca daca o faci tu, aia nu se mai pune, asa ca iesi mai ieftin si nu mai faci deranj la tine in casa.

Daca izolezi doara sub camera aia tavanu la subsol, ala fiind de benton, raceala tot vine din betonu ramas neizolat.

Dar incearca mai intii sa izolezi doara sub camera aia, ori sub aptm tau numa. Daca nu mai apare condens, atunci ai scapat asa, daca tot apare, atunci va trebuie sa izolezi tot tavanu la subsolu ala, sau beci ce zici tu ca este.

Poti pune pe hirtie, faci un calcul cit te ciosta sa izolezi la tine in casa, cit te costa sa izolezi la subsol sub acea camera si vezi care e mai ieftin, desi eu asa zic, sa izolezi doara la subsol e mult maki ieftin.
Doar ca trebuie sa faci asta acu in vara, sa fie betonu ala uscat sa se lipeasca izolatia de el.

Ce ai facut tu gresit? Ai izolat aptm pe afara, e grsit, trebuie sa izolezi la interior toti pereti cu polistiren de 5 cm, bagai si jos pe podea de asta extrudat si niciodata nu mai aveai probleme de nici o natura.

Romanii priocedeaza gresit cu izolatia. Casele si din beton, betonu permite transferu de caldura de colo colo, asa apare igrasie, condens, probleme tot timpul.
Deci cauti sa tii bentonul la distanta de interior, sa nu aibe contact cu interiorul casei.
Adevar ca iti lua ceva din spatiu dar nu-i mult 5 cm sau cit o fi puteai baga polistiren de 4 cm, mai venea rigipsu cam pe acolo 5-6 cm iti lua din spatiu, nu-i mult deloc.

Acu sa faci iar o alta izolare, doara daca ai bani.Asa e cand faci fara sa intrebi, ori sa analizezi lucrarea inainte sa o faci.
E vorba de fizica simpla.

| Hammurabi a răspuns:

Nu ai spus dacă ai planșeu de beton armat sau planșeu pe grinzi de lemn.
Dacă e de beton, scoți parchetul, aplici un impermeabilizant (cele de la Sika sunt bune) apoi izolezi cu polistiren extrudat de 2 - 3 sau 5 cm (cât îți permiți să pierzi din înălțimea camerei) apoi montezi parchetul la loc.

| pacaliciule explică (pentru Hammurabi):

Planseu de beton armat.sunt 2 straturi de parchet. unul de lemn si celalt dinasta de placi 8mm.trebuie sa ajung la planseu...
se poate ca betonul sa trraga apa in sus pe peretele izolat? apare egrasie la baza peretului care vine pe planseu

| Aurora99 a răspuns:

Buna ziua! Luați legătura cu Cristian la nr. de telefon de mai jos. Băieții se ocupa de finisaje, renovări, tencuieli interioare, zugrăveli, placări pereți și plafoane ghips-carton (rigips), gresie și faianță, parchet, izolații fonice și termice, montat uși, proiectare mobilier. Îi recomand, mi-au lucrat curat și la preț avantajos.

| fojafi2334 a răspuns:

Izolarea unei case poate fi un proces complex, dar cu ajutorul panou izolare termica https://ro.royalfacade.eu/ de la Royal Façade, am descoperit soluția perfectă pentru nevoile mele. Produsele acestui brand s-au dovedit a fi nu doar eficiente, ci și remarcabil de armonioase, aducând beneficii atât în interiorul, cât și în exteriorul spațiului meu.