| Arthiom a întrebat:

Pentru gresia si faianta din baie presupun ca e mai recomandat adezivul de exterior, corect?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Adezivul rezistent la umiditate este acela care se foloseste pentru placarea piscinelor pe interior.
Exemplu:
https://www.dedeman.ro/ro/adeziv-flexibil-adeplast-af-n-gri-25-kg/p/5009910

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti folosi si adeziv universal, fara probleme.

Daca vrei sa nu ai probleme de rezistenta la apa, atunci acorda atentie marita la materialul folosit pentru fuga dintre placi! Trebuie sa fie elastica, durabila, sa nu absoarbe umizitatea ci s-o respinga. Si, evident, sa fie foarte bine umplute intervalele, nu doar la suprafata!
Astfel de materiale de calitate sunt mai scumpe, dar isi merita banii: nu se va mucegai sub placi si vei avea o baie sanatoasa.

| anonimg a răspuns:

Dupa cate imi dau seama, diferenta dintre adezivul exterior si cel interior este data doar de rezistenta acestuia la temperaturi mai mari (si in minus, si in plus).

De exemplu:
-acesta de exterior rezista la minus 20 - plus 80 grade: https://www.dedeman.ro/......p/5008939;
-acesta de interior rezista intre +5 si +35 grade: https://www.dedeman.ro/......p/5008939.
Mai asteapta raspunsuri de la meseriasi. :)

| Arthiom explică (pentru anonimg):

Rezistenta la temperatura nu ma intereseaza, stiu ca e facut si pentru asta adezivul de exterior, ma intereseaza mai mult rezistenta la umiditate.

| Arthiom explică (pentru anonimg):

Ok, si puteti sa imi dati o sugestie de chit pentru rosturi bun si rezistent la umezeala, care nu se decoloreaza?

| anonimg a răspuns (pentru Arthiom):

Adezivul rezistent la umiditate este acela care se foloseste pentru placarea piscinelor pe interior.
Exemplu:
https://www.dedeman.ro/ro/adeziv-flexibil-adeplast-af-n-gri-25-kg/p/5009910

| curioasa210 a răspuns:

Exsista adezivi speciali. Gasesti la Dedeman, Praktiker.
Link-uri:
DEDEMAN- https://www.dedeman.ro/targoviste/adezivi-pentru-gresie-si-faianta/c/1069

PRAKTIKER- https://www.praktiker.ro/catalogsearch/result/?q=adeziv+gresie+si+faianta

Dar gasesti si la alte magazine, la cele locale sau chiar la acestea dar in magazin nu online. Sper ca te-am ajutat!

Răspuns utilizator avertizat
| TudorVali a răspuns:

De obicei nu este asa de multa umiditate in baie ca sa ai nevoie de un adeziv de exterior, dar daca la tine e vorba de asa ceva, atunci poate n-ar fi rau sa te gandesti si la hidroizolatie sub placi. Recomand AF-N sau AF-E adezivi foarte buni de la adeplast

| Arthiom explică (pentru TudorVali):

Am mai avut probleme in trecut cu mucegai prin baie, in special undeva sus pe langa tavan (aceeasi pata mereu, cred ca isi fac vecinii de sus piscina), in fine si acum nu vreau sa imi asum nici un risc. Am scos toata gresia cu tot cu adeziv de pe jos, am turnat alta sapa, cu folie pvc neagra "sa ma separ de pamant" iar pe peretii de la exterior am pus polistiren extrudat, mai ramanea treaba cu adezivul de gresie si faianta, da a iesit bine totul.