| Mihai_Brindus_1993 a întrebat:

Cunoaste, detine, recomanda cineva un aparat electric cu care as putea da cu vopsea lavabila in casa? Si ca romanul daca e ieftin si bun si mai bine happy

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ca sa folosesti un aparat electric, aspirator sau compresot cu pistol de vopsit, ar trebui sa diluezi lavabilul extrem de mult, incit iesi din indicatiile de aplicare (diluare cu 10-15% apa), ceea ce inseamna ca ceea ce faci e apa de ploaie, deci nu se poate. E vorba de fluiditate aici, la pistol trebuie sa fie crescuta, deci cu cit e mai fluid lichidul de aplicat, cu atit mai bine, iar la lavabil nu ti se permite sa il faci prea fluid.

Bula
| Bula a răspuns:

Da: veioza sau lanterna + un trafalet.
Trafaletul cu care sa vopsesti te costa pana la 10 lei. Galeata, maner si restul accesoriilor le gasasti in oricare gospodarie serioasa.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

☺☺☺
Daca spuneai aspirator, chiar te credea! ☺

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Un aspirator cu care poate sufla e scump si trebuie sa fie meserias sa-l foloseasca.
Cu un trafalet se descurca chiar si copii de gradinita. big grin

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

E posibil sa folosesti aspirator?
Da, un trafalet poate fi folosit de oricine. Ar trebui sa isi ia un PaintRunner, sau cum i-o zice, ca da cu el un perete intreg dintr-o data. Am avut, dar am renuntat la el, ca se stricase dupa doar doua lucrari. Dar, intr-adevar, era eficient.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Vopseaua lavabila trebuie aplicata nediluat, iar pentru asta ar fi nevoie de compresor sau un foarte puternic.
Acest tip de vopsea se aplica pe perete prin rulare (trafalet sau asemanator).
Nici macar cu bidinea nu se poate folosi (eventual o pensula subtire pentru corecturi).

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Eu stiam diluat maxim 15% primul strat, nediluat al doilea, desi multi il dilueaza si pe al doilea.
Cu bidineaua, de lene sa nu mai merg sa cumpar trafalet, am incercat sa dau, dupa ce am bagat-o in lavabil de doua ori m-am lasat pagubas, se umpluse de lavabil si greu l-am dat jos. ☺

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Diluarea vopselei se face (la suflare) pentru ca vopseaua sa poata trece prin diuza pistolului de suflat.
Problema este ca - fiind diluat cu apa - trebuie asteptat foarte mult pana la uscare (de apa continuta).
Daca se vopseste cu var sau huma, timpul de uscare /strat este chiar de mai multe zile. Lavabila nediluata se usca mult mai repede, neavand atata apa in continut. Fiind asemanator cu o pasta subtire, lavabila a fost conceputa sa fie aplicata cu trafalet.