| Sandu3 a întrebat:

Salut.Vreau sa ma apuc sa zugravesc ceva cu vopsea lavabila.In hol, mai exact.Care este facut tot cu vopsea lavabila(alb) acum ceva timp. Vreau sa stiu daca fac ceva peretilor sau pur si simplu dau cu lavabila peste cea existenta? Are vreo importanta? Vopseaua existenta din loc in loc are si ceva"basici" sau umflaturi ca sa le zic asa.Pe astea cu ce le repar ca sa trec ulterior la vopsit cu lavabila pe care o cumpar? Un mic ajutor, va rog...

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Citeste aici: https://bit.ly/2YIKfmN
Iti explica si acoperirea gaurilor.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Teoretic ar trebui doar amorsa si lavabil, merge si pe suprafețele vopsite. Din pacate la tine nu merge, din cauza acelor basici, care trebuie reparate inainte. Probabil va trebui sa indepartezi partea afectata, sa amorsezi, sa regletuiesti tot peretele, sa slefuiesti, sa reamorsezi si abia apoi lavabilul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Basicile le dai jos apoi cu spaclu si glet - daca basicile sunt mai mari sau ipsos daca sunt mici. Lasi sa se usuce apoi dai cu lavabil. Zugravii, ca sa prinda bine lavabilul, dau inainte cu amorsa.

| aditimus a răspuns:

Salut, unde sunt basici dai cu spaclul sa nivelezi iar daca se strica prea mult dai cu glet doar unde o sa ramana gauri, poti da linistit cu lavabila peste daca ai deja peretii dati cu glet.

| Sandu3 explică (pentru aditimus):

Deci sa inteleg ca merge lavabila peste lavabila, nu? Numai daca era ulei de exemplu trebuia sa-l dau jos si dupa aia sa dau cu lavabila, nu?

| aditimus a răspuns (pentru Sandu3):

Da, doar atunci trebuia spalat / amorsat

| AnutaAna a răspuns:

Acele umflaturi trebuie curatate, iar locul trebuie nivelat, merge foarte bine un glet de finisaj.Curatati apoi peretii, dati un strat de amorsa si apoi lavabila. Aeria Gold all-inclusive este o lavabila care acopera excelent, o gasiti in magazine cu tot cu lavabila.