| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi schimb usa de la apartament, la ce trebuie sa ma uit pentru sa iau o usa decenta (fara fite) macar sa nu mor iarna de frigul de pe hol.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Usa se schimba intre primavara si toamna, cand nu e inghet afara!
Nu-ti recomand sa-ti schimbi usa acum, cand afara frigul este sub 0 grade Celsius, fiindca va ingheta materialul de tencuiala cu care se prinde de perete (in jurul usii)!
Deocamdata incearca sa pui un izolator din banda de burete in jurul usii, pe partea unde se culca usa in toc.
De asemenea, poti pune un covor impaturat la pragul usii, sa nu intre puternic frigul, eventual prins si un strat de polistiren expandat deminim 5cm grosime pe intreaga suprafata interioara al usii.

Cand vei schimba usa, alege o usa buna izolatoare termica (usa dubla de lemn, usa tip "termopan" etc. si ai mare grija si la izolarea termica aplicata in jurul usii, la montare!

| Cristian29 a răspuns (pentru Bula):

Este scara de apartament nu cred ca conteaza asa mult, presupun ca o prinde cu spuma in parti doar nu ma pun sa tencui acum.
Vreau sa o schimb ca a ramas o singura balama, poate sa cada oricand si raman fara usa

| Bula a răspuns (pentru Cristian29):

Ce intelegi prin "scara de apartament?
Stai la bloc, in apartament? Usa este spre casa scarilor?

| mgtow a răspuns:

Sant multe firme care au usi, una din ele e https://www.bricodepot.ro/ stai cu ochii pe ei sa tio puna bine, varianta cu sticla de bere poate sa fie o atentie ca sa nu lucreze prost la montaj

| sierra1 a răspuns:

"sa-mi schimb usa de la apartament, la ce trebuie sa ma uit pentru sa iau o usa decenta"
1 la bani
2 dimensiuni

| relian a răspuns:

Cauta o usa din lemn, mai bun cas lemnul pentru usa nu este alt material.Cu cat mai groasa cu atat mai buna, atat pentru izolare termica cat si fonica.
Usi metalice nu-s bune, alea duc frigu in casa la balamuc.Nu trebuie din lemn d e stejar sau alte figuri, una din brad e f buna.Ba e mai buna din brad decat din stejar, dar sa fie groasa.