| qieiqpalz a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata...mama mea a adus la casa 2 pisici care ele isi fac treaba in nisip in bucatarie si in bucatarie am cuierul unde imi sunt hainele si miroase destul de tare. A intrat mirosul si in hainele mele si cand merg la scoala miros urat ..Eu fac dus in fiecare dimineata inainte de scoala si folosesc deodorant si parfum dar hainele mele tot miros. Le tot pun la mine in camera dar mama le duce inapoi ca zice ca pe cuier se pun hainele nu stiu ce sa mai fac deja foarte multe persoane din orasul meu ma stiu ca cel mirositor sau ca nespalatul ..MA SPAL IN FIECARE ZI, ce sa fac? dau funda! Chiar daca nu cred ca ma va ajuta cineva

21 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sunt atatea lucuri anormale la tine acasa incat nu stiu cu ce sa incep.
Nu stiu de ce ti litiera pisicilor in bucatarie unde mananci si nici cuierul cu haine nu stiu ce cauta acolo cand mirosul de la mancare se pot imbiba in ele.
Muta litiera in baie sau pe balcon si cuieru pe hol...

| qieiqpalz explică (pentru Freya1):

Nu pot mama il muta inapoi si zice sa las prostiile

| MihaiNicu23 a răspuns:

Sa ii zici mamei tale ca hainele miros urat si sa muti nisipul d ela pisici in baie in bucatarie nu e locul lor.
Pe link-ul de mai jos vei vedea cum sa le inveti sa fac ala wc treburile:
https://www.youtube.com/watch?v=w4wka4aKtZE

| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa cumpărați nisip din magazin, și schimbat destul de des. Cunosc multe persoane care au pisici și nu miros urat hainele lor nici în casa la ei nu miroase urat. Nisipul este cumpărat din magazin și schimbat la doua zile. Ideea e ca litiera aceasta cu nisip nu trebuie sa stea la bucătărie, nu e igienic totuși. Ea trebuie sa stea într un loc mai ferit pe hol, în baie... Hainele tale dacă miros urat spala-le mai des. Poate miros ca stau în bucătărie unde se și gătește. Nu înțeleg cum sa ai cuier în bucătărie.

| qieiqpalz explică (pentru Emma30555):

Am nisip din magazin ...crezi ca vb de nisip furat din parc de la groapa de nisip pentru copii?

| Emma30555 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Dacă e cumpărat nu știu de ce miroase. Nu am presupus ca e furat stai liniștit. Nu înțeleg de unde vine mirosul de care zici deoarece mulți avem pisici la apartament. Nu de acolo e problema.

| qieiqpalz explică (pentru Emma30555):

Ba da nisipul asta nu scapa de miros...

| AlexSalling a răspuns:

Expica-i mamei tale ca sa inteleaga. Ce varsta ai, ca ea sa iti umble in continuare prin lucruri?

| qieiqpalz explică (pentru AlexSalling):

Am 16. ea toata ziua in umbla prin camera cica face curat cica! Dar nu am ce sa ii fac de multe ori i tot spun sa imi lase lucrurile in pace dar ea parca o face intentonat ii place sa vada ca sufar asa face de fiecare data

| AlexSalling a răspuns (pentru qieiqpalz):

Tu ai 16 ani si o mai lasi sa faca asa ceva? Am sa-ti spun, dati seama ca in 2 ani vei fi major. Impunei sa nu mai intre la tine in camera. Daca vede ca te supara, sigur o face de al Dracu ce ii. Cumpara un butuc sau o clanta, si inchide-ti camera. Hainele la varsta ta le poti spala si singur, aia nu-i o problema. Stai doar tu cu mama ta si cu matele?

| qieiqpalz explică (pentru AlexSalling):

Nu pot ea face ce vrea ea e sefa orice as zice pe ea o doare undeva nu am ce face..crezi ca nu am incercat!?

| AlexSalling a răspuns (pentru qieiqpalz):

N-am idee ce sa-ti spun. Doar ca, daca ai suportat-o pana acum, mai 2 ani si nu va mai avea ce sa-ti spuna, timpul trece repede.

| alin131 a răspuns:

Ai nevoie sa muti litiera in balcon sau in baie. (Acolo sta o litiera de obicei).

Inca un sfat este sa luati o litiera acoperita si cu filtru de carbon si nisip silicat care opreste misroul. Asa am eu si la doua pisici nu mai miroase deloc aproape...

Treaba mare la pisica miroare din doua motive. 1. Dupa ce isi face nevoie pisica astupa si face praf de la acel nisip in casa (nisip cu miros de fecale...)

2 oricat ar astupa pisica un rahat, putin tot are mireasma...

Deci litiera cu filtru de carbon si nisip silicat...

| qieiqpalz explică (pentru alin131):

Nu stiu ce e aia.

| qieiqpalz explică (pentru alin131):

Oricum nu pot muta nimic ..mama mea le muta inapoi eu ii tot zic ca miros urat dar ea nu ca colegi mei miros urat sa vedeti si voi ce logica are.

| alin131 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Uite asa arata litiera pe care o am eu la pisoi

https://www.google.ro/......ps?/search

Are filtru de carbon si pun nisip siliconic si nu mai miroase deloc...

Schimb nisipul la saptamana... Si o curat de treaba mare la 3 zile...

| alin131 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Ar trebui sa inteleaga si mama ta pentru ca nu e frumos sa iti miroasa hainele a urina si fecale de pisica...

Cel mai ok ar fi sa cumparati litiera de care ti-am spus si nisip siliconic care absoarbe mirosul...

Pisoii cum sunt? Sunteti mai veseli cu ei? Sa sti ca o pisica te binedispune in general. Sa ii speli la luna, ai mei ii spal azi ca deja au doua luni si nu stiam de ce nu e destul aer in casa...

| qieiqpalz explică (pentru alin131):

Sper totusi sa scap de pisici chiar daca tin la 1 dintre ele

| alin131 a răspuns (pentru qieiqpalz):

Mai, e vorba de niste animale aici... nu vorbim de jucarii din plastic. Animalutele astea au viata in ele.

Daca tot nu le mai suporti vb cu mama ta sa le dati spre adoptie si sa le ia cineva care sa aiba grija de ele.

Mai tinele cateva zile si cauta-le stapan sau stapani. Nu iti bate joc de ele sa le dai afara. Nu sti cum ajung in strada, le poate calca o masina sau le poate omori un caine...

Dumnezeu ne iubeste pe toti si vrea sa facem numai lucruri bune. Daca chiar nu le mai suportati pe pisici, le puteti da, dar gasitile stapan, nu pe strada...

| qieiqpalz explică (pentru alin131):

Mama tine la ele nu cred ca le va da prea curand.

| IulianAc a răspuns:

Solutia este destul de simpla, pune-ti cuier si la tine in camera. Chiar daca se numeste cuier hol, poti sa-l pui oriunde in casa: https://acaju.ro/collections/cuier-hol