| Thecurious a întrebat:

Am observat, la cei cere detin functii importante, ca pentru ei "Scopul scuza mijloacele ".
Incep sa cred ca ar trebui sa aplic si eu acesta aceasta, sa ii spunem strategie.
Ce credeti?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de ce anume vrei sa faci,banuiesc ca ai si tu un sistem de valori, o educatie primita de la parinti tai, o moralitate, nu trebuie sa fii ca alti, de asta ai creier sa il folosesti, trebuie o schimbare de mentalitate in tara asta nu sa urmam turma

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că te-ai trezit și ai și trecut în grupa mare.

| doctorandus a răspuns:

Dap, Adrian Nastase si Liviu Dragnea au ajuns la puscarie... asa e cand iti inchipui ca totul iti este permis doar pentru ca esti mare stab.

| Holiday a răspuns (pentru doctorandus):

Nu se poate aplica la astia expresia. Daca scopul "scuza" felul in care e atins, inseamna ca scopul e in esenta bun, pozitiv, iar scopurile astora doi nu erau deloc asa.

| doctorandus a răspuns (pentru Holiday):

De unde stii ca isi propusesera sa faca rau tarii? Din punctul lor de vedere ei faceau bine tarii, dar se mai infruptau din roadele muncii lor. Nu tot ce a facut PSD e rau, iar secretul lui Polichinelle este ca PSD-ul nu e de stanga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca scopul scuza mijloacele.

| Marbea a răspuns:

Nu stiu daca aplica aceasta strategie, dar unii ajunsi in functii inalte cred ca lor nu li se poate intampla nimic, ca sunt cei mai tari, ca detin toate cheile si relatiile si in mare parte e si adevarat pentru ca legile sunt aplicate diferentiat in functie de cate relatii si de cat de sus esti.
Va mai trece mult timp pana se va schimba ceva in tara asta.
Nu toti pot folosi si aplica aceasta sintagma, trebuie sa si poti sa te ''faci frate cu dracul ca sa treci puntea" sau sa aplici ''scopul scuza mijloacele"!
Dar da, sunt multe persoane!