| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu si eu daca exista vreo legatura, vreo apropiere intre Adventisti si religia mozaica, in afara sarbatoririi Sabatului. Va multumesc! p. s.: Ce parere aveti despre Biserica Adventista, in general?

3 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eu sunt ateu însă am participat la cel puţin câte o ceremonie religioasă (slujbă) pe la mai toate cultele creştine şi necreştine pe unde am avut ocazia.
Biserica Adventisă mi se pare foarte organizată şi, ceea ce apreciez eu cel mai mult la ei, este foarte deschisă. Simplul faptul că botezul este săvârşit la cererea expresă a individului face ca acea biserică să fie de oameni şi nu tribală aşa cum sunt alte biserici care-şi botează cu forţa noii membri.
Legăturile între creştin-adventişti şi mozaici sunt mai multe decât Sabatul. Cum ar fi, de exemplu, conceptul potrivit căruia este "păcat" ca o femeie să se culce de la un apus de soare la altul de două ori cu acelaşi bărbat. (nefiind specificat nimic de mai mulţi bărbaţi)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ambele sunt ok insa intelese in general prin prisma zvonurilor si bancurilor decat a realitatii.

Chestia cu pacatul de a se culca o femeie de doua ori cu barbatul ei este inventie. Poate sa se culce de cate ori vrea ea sau rezista barbatulwinking Nu exista asa ceva la niciuna dintre cele doua religii.

Din ceea ce stiu mai exista o apropiere in sensul ca mananca doar mancaruri "curate" adica fara porc, melci etc, nu ceea ce de altfel ne spun si medicii sa facem

| Creionash a răspuns:

Buna! Eu sunt de religie adventista, daca vrei sa aflii mai multe despre noi viziteaza http://sperantatv.ro/content/program-tv/transmisie-on-line sau asculta radio vocea sperantei, daca vrei sa vorbesti despre asta, Id-ul meu e punty60@yahoo.com.