| GheorgheDumitru a întrebat:

Ce parere aveti despre adventisti?
am o iubita adventista si daca nu ma dau de religia ei ea nu va putea sa fie cu mine
ce parere aveti despre acest cult?

12 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Depinde cat de serioasa te gandesti sa fie relatia. Daca e ceva temporar, merge. Dar sa te casatoresti, nu. Va veti ciondani incontinuu. Unul o sa traga hais, altul cea. O sa te cicaleasca sa vii cu ea la intruniri, to o sa-i zici sa-ti dea pace. Acasa o sa-ti spuna ce s-a discutat acolo, o sa-ti cante cantari. Pana la urma te va zapaci de cap.

| RAY a răspuns:

In biblie nu apare vreo religie, imi place ca se ajuta intre ei, fiecare om diferit ce parere sa am

| mihai69 a răspuns:

La primărie nu te-ntreabă cu cine „votezi" la biserică! Vă căsătoriți acolo și salutări la toată lumea!
Dacă prejudecățile o vor lăsa, va putea fi cu oricine, chiar și musulman sau ateu!

| milan9 a răspuns:

Asemănător şi altor grupări ce s-au despărţit de Biserica apostolică (protestantismul in 1520 si gruparile neoprotestante – târziu, în sec. 19), secta adventista a pierdut invăţături de bază ale Bisericii Noului Testament: PREOTIA si rolul acesteia în realizarea lucrarilor harice ale Bisericii, transmiterea harului iertării, "Predania" ca al doilea izvor al Revelatiei divine, etc..., păstrarea modului de viaţă al primelor comunităţi apostolice, inlocuirea lui cu "obiceiurile" sectante lutherane sau neoprotestante, etc...

Spre deosebire de cele peste 10000 de secte care descind din "miscarea protestantã", Biserica Ortodoxă este Biserica Apostolică, cea care a rămas neschimbată, (având "obsesia" păstrării neschimbate a învăţăturilor şi a interpretărilor lor pe linia în care primele comunităţi apostolice le-au păstrat).

Biserica Ortodoxă a continuat fãrã nici o deosebire învăţăturile Bisericii apostolice. Ea a insistat ca esenţa de bază a ei să fie "neschimbabilitatea" pentru că doar aşa s-ar fi păstrat şi autoritatea acestor învăţături (provenind fidel de la Hristos şi de la apostoli...

| Prezidentul a răspuns:

Daca va iubiti cu adevarat, religia nu va poate despartii, o sa va intelegeti.

Nu cred ca adventistii sunt foarte diferiti de crestini ortodoxi.

| bleakk a răspuns:

Eu m-am nascut intr-o familie adventista,insa sunt practicant la aceasta confesiune,insa principiile mele s-au schimbat ulterior. Pot spune ca sunt oameni seriosi( desigur, nu toti,sunt si cu "numele" ), muncitori cu care poti face treaba si te poti intelege, insa pana la un moment dat pentru ca pun foarte mare accent pe doctrina biblica (asa cum o interpreteaza ei), pe pazirea Sabatului (Sambata nu muncesc) + abstinenta de la anumite carnuri (cum ar fi cea de porc). In rest, te poti informa despre ei aici : http://www.adventist.ro/index/. Eu zic ca sunt oameni de treaba.

| Jardelin a răspuns (pentru bleakk):

Cum adica ti-ai schimbat principiile?! Iisus si-a schimbat si el principiile?

Daca adventistii sunt ok si au o doctrina logica de ce drumul tau s-a despartit de-al lor?

| AdiTorrent7 a răspuns:

Nu te duce la ei ca iti pierzi mantuirea.

| QuadCore21 a răspuns:

Reprezinta una din cele cateva mii de secte care au parasit Biserica lasata de Hristos.

| Emitzanu2002 a răspuns:

Ba nu te baga ca o sa ajungi ai de capu' tau
o sa-ti fie bine pana dai de casatorie ca dupa ai belito'
daca vrei ma asculti daca nu, nu
am avut niste persoane cunoscute care au patit ca tine

| Florin123y a răspuns:

Sunt oameni de treaba, care traiesc dupa principiile Bibliei.Citeste Biblia, si afla ca Dumnezeu te iubeste, si vrea sa-ti fie alaturi si la bine si la greu.