| deea45677 a întrebat:

Astăzi la școală, profa de mate m-a scos la tabla. Nu a fost un exercițiu ff greu dar, pentru ca eram în fata clasei cu ea lângă mine m-am încurcat. Am știut să-l fac în mare parte dar se putea și mai bine. A zis la final supărată, când am scris rezultatul ex "și păsta îl scrii praf ". Și mă simt prost pentru ca știam ca pot mai bine. Și asa pățesc mereu. M am gândit toată ziua la asta. Nu cred ca e o problema că am greșim dar nu știu cum sa scap de acest sentiment.

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Ai facut cat ai putut. Accepta si iarta-te. Gandeste-te care ar fi abordarea ta, daca in aceasta situatie era o prietena de a ta. Incearca sa vezi situatia din exterior, pentru ca, de cele mai multe ori, tindem sa fim mai exigenti cu propria persoana, iar asta duce la multa nefericire.
Detaseaza-te putin de a detine controlul absolut al situatiilor. Stiu ca toti ne dorim ca X si Y sa iasa foarte bine si asa mai departe, insa, asta este viata, imprevizibila, cu bune si cu rele.
Cel mai bun lucru pe care il poti face pentru tine este sa accepti ce nu poti schimba. Sa ne plangem sau sa ne consumam dupa un anumit eveniment, nu ajuta la nimic, mai rau ne facem. De cele mai multe ori, vedem lucrurile mult mai intens si mult mai grave decat sunt. Fii asumata si accepta-ti greselile si reactiile. Este ok. Nu,, trebuie'' sa fie cum vrei tu. Nimic nu trebuie.
Nu ar fi stricat nici daca i-ai fi raspuns profesoarei ca o mica incurajare nu strica nimanui. Nu lasa pe nimeni sa te injoseasca si ia-ti apararea, asa cum i-ai lua-o si unul prieten. Nu cu cearta, ci elegant. Poate asa, si-ar fi invatat si aceasta lectia pe ziua de azi.

| deea45677 explică (pentru Miruna333):

Mulțumesc pentru sfat!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Matematica se invata acasa rezolvand zilnic zeci de exercitii si probleme, ca numaia sa ajungi s ainveti matematica.
Faptul ca nu ai stiut sa rezolvi un exercitiu azi, este pentru ca nu ai invatat suficient sau deloc acasa, ca altfel nu ti s emai parea greu, ci usor de rezolvat.