| RAY a întrebat:

Ati vota un partid cum este Forumul Democrat al Germanilor din România?

Din moment ce Romania are presedinte de nationalitate Germana de ce nu si un guvern, adica de ce nu?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Unii din Sibiu voteaza FDG la alegerile locale, desi nu sunt germani; asta se vede clar in rezultatele alegerilor locale; iar cativa s-au mutat la Bucuresti si voteaza si aici la fel. Hai sa nu facem discriminare in corpul de cetateni. Eu i-as vota, daca as avea un motiv, dar ei nu pot atinge pragul electoral si vor ramane cu un deputat. Si daca presedintele e german ce, etnia nu e categorie legala, e ceva personal; in fata legii e cetatean roman si atat. Oricum, e un presedinte foarte bun.

| Hammurabi a răspuns:

Păi tu ce-ai vrea?
Să pleci în Germania, sau să aduci Germania aici?
Românii dacă sunt tratați cu respect, nu au deloc tendințe discriminatorii.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Hai raspunde la intrebare

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

L-aș considera la fel de "votabil" ca și celelalte partide.
Dar de votat aș vota în funcție de alte considerente nu în funcție de etnie.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Asta ma interesa sa citesc