| Cinevacatoatalumea a întrebat:

Ati vrut vreodata ca stiinta sa nu aiba dreptate? Stiinta imi spune ca speranta mea de viata e de 70 de ani. Eu nu pot sa accept asta.

49 răspunsuri:
| syd a răspuns:

Daca nu iti constientizezi moartea si nu te impaci cu ea traiesti degeaba

| T0T a răspuns (pentru Cinevacatoatalumea):

Clar, nu ești coaptă la minte. În timp te vei maturiza și vei lua în râs aspirațiile tale de acum

| WithinShadows00 a răspuns (pentru syd):

Si daca mori calcat de tren (cazul lui AlexGamer2 cu lamborghini) tot ai trait degeaba cu oricate constientizari aveai si cat de impacat erai.

OP s-a referit la faptul ca 70 de ani reprezinta o perioada scurta de viata, mai ales pentru cineva care-si propune multe, ceea ce e foarte valid.
Majoritatea raspunsurilor de aici sunt prea contradictorii si pe langa subiect, pe langa faptul ca unii au niste conceptii limitate si nu aproba sub nicio forma parerea OP, nici macar nu se sinchisesc s-o inteleaga.

@Cinevacatoatalumea, repet ce am zis in primul raspuns, momentan asigura-te ca-ti faci viata cat mai buna, atat cat apuci, fara sa numeri minutele si orele si zilele si anii. Cum spunea o celebra replica "traieste ca si cand azi e ultima zi" sau "carpe diem".
Tu fa ce vrei, oricum vieti paralele nu poti duce cu un singur corp si o singura minte.

Asta e tot ce "stiinta" ne asigura astazi ca speranta de viata. Poate peste 100 de ani vom trai 40 de ani...sau 400. Altii vor apuca vremurile alea. Noi facem momentam ce stim mai bine.

| syd a răspuns (pentru WithinShadows00):

Daca o iei asa traiesti degeaba orice ai face. stiu la ce s-a refeirt o pe. ii inteleg parerea, dar nu sunt de acord cu ea.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru syd):

Pai nici n-ai treaba cu ce a zis ea! Si aparent nici ceilalti destui care au mai raspuns.

| syd a răspuns (pentru WithinShadows00):

Am destula treaba. si oricum intrebarea e din categoria de ce se invarte pamantul.

| WithinShadows00 a răspuns (pentru syd):

Lasă arogantele ieftine. Intrebarea e chiar pertinenta. Durata de viață nu e batuta in cuie. Stii tu ca peste 100 de ani nu se vindeca cancerul?

| syd a răspuns (pentru WithinShadows00):

Bene

| CleanHeart a răspuns:

Stiinta nu e totul
Desi sunt foarte pasionata de ea
Nu are intodeauna dreptate
O seara frumoasa! happy

| munteanuionvictor a răspuns:

Poti sa traiesti si mai mult.

| minrest a răspuns:

Stiinta spune (folosesc terminologia ta, desi este eronata) ca in medie oamenii nascuti in acelasi an cu tine traiesc 70 de ani. Tu ai putea sa traiesti 96 de ani, 60 de ani, sau sa mori maine. De fapt, calculul e facut dupa oamenii care mor acum, pentru ca nici un om de varsta ta nu a murit la 70 de ani.

| T2LS a răspuns:

Nu, pentru că chiar dacă adevărul doare, este esențial pentru supraviețuire. Plus că, nu te-ai aștepta să trăiești 200 de ani ca să îți îndeplinești toate visurile. Deși ți se pare că viața trece rapid, o să ai timp și acei 70 de ani să îți faci de cap în viață. 70 de ani este speranța de viață ÎN MEDIE, cel puțin la unele naționalități, așa că ea poate fi și 30 de ani, și 20, și 50, și 100 și așa mai departe. Tot din punct de vedere științific, omul care a trăit cel mai mult a trăit aproximativ 256 de ani (Li Ching-Yuen). Atâta timp cât vezi viața asta ca pe un dar, fie că zici de la natură, de la Univers sau în ce mai crezi tu, nu vei regreta nicio zi pe care o trăiești. Frica de moarte este un lucru des întâlnit între oamenii de rând, dar care poate fi depășită.

| T2LS a răspuns (pentru WithinShadows00):

Cancerul nu este singurul lucru care omoară un organism viu.

| T2LS a răspuns (pentru CleanHeart):

Nu, nu are întotdeauna dreptate, nimeni nu a susținut asta, dar în 95% din cazuri descoperirile care se fac publice sunt foarte apropiate de adevăr. happy

| T2LS a răspuns (pentru Speed99):

Una este când cei care au visat ceea ce au povestit o consideră realitate, și alta este când cineva îți poate dovedi ceea ce susține că a văzut. Dimetiltriptamina zisă și DTM este înhalată și consumată zilnic de peste un miliard de fumători la nivel global. Nu-mi zi tu mie de viața de apoi a ălora.

| Darkmagic a răspuns:

Am fost la o secunda sa cad in capcana intrebarii tale si sa-i trag si eu ca astia 45, cu "speranta de viata" si "de ce scutul lui Hercule nu traim mai mult?". laughing
Solutia este in timp, si in faptul ca este relativ.
Timpul subiectiv al unui individ depinde de viteza metabolismului si de cea a prelucrarii informatiei.
Mai pe intelesul TPU:
Gandesti mai mult pe unitatea de timp, prelucrezi mai multa informatie pe unitatea de timp, experimentezi mai mult pe unitatea de timp...ai o viata MULT mai bogata, mai plina, mai "lunga", chiar si limitata fiind la 70 de ani, fata de "colegii" care de trei ori pe zi tipa pe aici ca "se plictisesc" si ne intreaba ce sa faca ei, cu capatanile lor. big grin
Iti dezvolti creierul, si poti avea un numar urias de ganduri si experiente intr-un timp finit.
Pentru ca tot folosim stiinta, pot sa intru in fizica si chimie si sa-ti dau esenta catorva lucrari pe tema asta...dar sunt convins ca ai inteles in mare ideea. happy

| Matteo_Talaba_1999 a răspuns:

Da, stiinta nu are intotdeauna dreptate. Depinde de tine cati ani vei trai, fumatul, alcolul si anumite droguri iti reduc timpul pe care il poti trai, totusi, rata de viata a unui om sanatos este de 75-90 de ani.

| Theo94 a răspuns:

Stiinta va evolua si vom putea trai mult mai mult, cel putin cine va avea ceva "coco".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sinucide-te si cu siguranta stiinta nu va fi avut dreptate odata ce duci treaba asta la bun sfarsit. La modul serios, iti dai seama ca STATISTICA spune de-astea cu speranta de viata. Iar statistica se bazeaza pe VALORI MEDII. E ca statisticile alea cu dimensiunile organului. Crezi ca ma apuca depresia cand ii vedeam pe toti la vestiar ca aveau cocosu' mai mare ca mine, dar si eu conform statisticilor sunt binisor peste medie? Statistica e o stiinta a unora care nu au ce face dar vor sa se dea oameni de stiinta in loc sa puna draq mina pe o lopata.