| Pnin a întrebat:

Avand in vedere ce se afla in Trending pe Youtube, credeti ca populatia de rromi din Romania e mai mare decat stim noi? E adevarat ca la recensamant multi se declara romani chiar daca nu sunt? Credeti ca peste cativa ani maneaua o sa ajunga populara in SUA?

7 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Sunt si romani ce asculta manele.Dar cred ca piesele alea au ajuns in treding pentru ca multi oameni le folosesc refrenele in tik tok-uri, ca in rest piesele chiar sunt varză din perspectiva mea.
Sunt multi si fara sa nu se declare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, doar că o grămadă de români ascultă manele. Cine spune că doar romii ascultă manele? Această ipoteză e imposibilă deoarece există manele cu mai multe vizionări decât are oameni România. E clar că aproape toți ascultăm, de ce să ne codim atâta.
După statistici sunt 621 000 romi în România, aș zice că e posibil ca numărul real să fie cam dublu, adică peste un milion, într-adevăr, dar atât.
Maneaua este deja populară în comunitățile de români din SUA, dar printre americani nu cred că va mai ajunge vreo melodie românească(/moldovenească)populară, în afară de Dragostea din Tei, din cauza barierei lingvistice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

La recensamante se considera Rromi doar cei care traiesc "traditional". Dar acestia sunt doar un mic procentaj din numarul total pentru ca majoritatea rromiilor sunt integrati in societate au joburi obisnuite, duc stil de viata obisnuit ca oricare roman. La care sa adaugam ca foarte multi sunt inter-mixati avand numa 1 parinte sau bunic rrom, si isi neaga etnia. Personal cunosc Rromi care is albi ca varul -daca nu ziceau ei ca is rromi nici nu banuiam.
Intrebarea corecta era : Cine poate fi Considerat Rrom?
Cat despre muzica :Versiunea Americana a manelelor deja exista. Care e diferenta dintre astea si manelele de la noi?
https://youtu.be/C3fQGH_5p5g
https://youtu.be/t_jHrUE5IOk?t=37

| Pnin explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cunosc romani manelisti

| rapandula a răspuns:

Mai mare da. Unii la recensamant probabil din motive rasiste se cred de alta rasa dar nu cred ca asta influenteaza cu mult procentele si numerele. Nu cred ca o sa ajunga la americani cand aia au toate genurile posibile de nici nu stiu unde sa aleaga. Pe ei ii vad mai hardcore, cum ar fi rap sau hip-hap, nicidecum melodii de dragoste la orga si trompeta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru rapandula):

Că americanii sunt pionierii hip-hop-ului e una, dar nu înseamnă că doar asta ascultă, cum nici la noi nu se ascultă doar manele. Tot pop se ascultă în mare parte, ca peste tot. Nu sunt ei mai hardcore laughing

| rapandula a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am spus ca doar asta asculta. Am mentionat faptul ca au zeci de genuri din care pot alege si cu toate acestea ii vad sa fie genul mai mult pe trap, hip-hop, de-astea. Manelele sunt total diferite.