| anonim_4396 a întrebat:

Bai, va rog sa ma scuzati. Nu consider ca asta e categoria potrivita, dar banuiesc ca aici primesc raspunsuri mai convenabile, nu ca la Educatie si Cultura Generala unde pun o intrebare despre analfabeti si imi raspunde un analfabet rolling on the floor

Asadar, va ocup si eu spatiul aici, la Stiinta si Filozofi, nu Filosofie, insa nu asta conteaza, ci faptul cum raspundeti voi la aceeasi intrebare.

"Analfabetul viitorului nu va mai fi cel care nu stie sa citeasca, ci acela care nu stie sa inteleaga". Asa este? Daca da, de ce? Daca nu, asa e, nu va contrazic! rolling on the floor

LE: Observ ca un destept a mutat-o chiar la Conversatii, ca sa primesc aceleasi raspunsuri ca la intrebarea precedenta. Pupa-te-as in frunte de fiinta inteligenta! Am si explicat de ce am pus intrebarea la o anumita categorie, insa tu stii mai bine.

Răspuns Câştigător
| ionutzul31 a răspuns:

Da,pentru ca in viitor tot prostul va sti sa citesca, dar nu toti vor reusi sa si inteleaga ceea ce citesc.Simplu ca buna ziua.

...sau intrebarea asta era mai mult la caterinca? laughing

| anonim_4396 explică (pentru ionutzul31):

Nu era la caterinca. Dar unde posteaza EfemerIDul e inevitabil.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cine, eu? Leocerba e de vina! Nu vezi ce vitriol are in gene?!

13 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Cum ar veni: multi lectureaza, putini citesc. Da` nu stiu de ce. Doar banuiesc.

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Nu mai poti fi analfabet daca ai TV... adica poti fi, ca la noi in Romania subtitrarea este scrisa, nu ca la nemti...

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu si la desene animate.Acolo schimonosesc toti stupizii vocile originale, nu mai aud boracii o engleza cinstita ca se baga colectivul teatrului sa manance o paine pe timpanul micutilor!
Macar de-ar fi lasat cu subtitrare Freud & Barney laughing

| anonim_4396 explică (pentru Leocerba):

Da, dar alea sunt facute special pentru analfabeti... ai vazut mai pe seara, cand incepe Hanna Montana (care e pentru semi-analfabeti), baga dinadins subtitrari nitel gresite gramatical, cam ca actrita principala rolling on the floor

| unknownn a răspuns:

Futai/apa plata/sloboz?

| anonim_4396 explică (pentru unknownn):

Nu, nu despre tine era vorba.

| betsy a răspuns:

Nu, nu sunt convinsa ca-i asa. Asta presupune o mare schimbare in bine. Ce te face sa crezi ca in viitor (fie el apropiat sau indepartat) se va produce o asemenea schimbare?

A devenit un motiv de lauda ca stii sa vorbesti si sa scrii romaneste, asa ca nu vad cum ar deveni principala problema in comunicare nivelul scazut de intelegere ar unora in loc de incapacitatea de a se exprima corect.

Nu ma contrazici..adica esti la fel de pesimist ca mine?

| anonim_4396 explică (pentru betsy):

Exact, fata albastra, din AVATAR. Eu cred ca mai dureaza pana ajungem la acel viitor.

| neutrino a răspuns:

Fiecare cu filozofia lui.

| dragos9234 a răspuns:

Nu,deoarece analfabet se refera la citit.
Cuvantul este format din an, alfa si bet(a)
An probil stii ce inseamna
Alfa si beta sunt litere din alfabetul grecesc, asadar analfabet ar insemna mai concret lipsa literelor.happy

| anonim_4396 explică (pentru dragos9234):

rolling on the floor rolling on the floor
Ai zapacit-o de tot! Si eu care credeam ca e o invitatie pentru Betty la un sex anal (Anal, fa Betto?)