| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Bărbații au fost/sunt considerați ca fiind șefi. Atunci femeile sunt un fel de...chestie căreia i-ar putea da ordine relaxat?

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu vreau sa am convingeri,pareri,dar personal am observat ca unele femei prefera sa fie dominate,conduse de barbati, asta se poate explica si din punct de vedere evoluativ,un barbat hotarat,dominant datea o siguranta acelei femei, imi spunea cineva drag mie,ray am intalnit pe cineva care sarea in bratele mele cand mergeam prin paudure, mereu imi datea dreptate, nu era deloc ceea ce vream,desigur cu limita, nu vorbim de bataie,violenta, agresiune verbala, probabil si voi femeile vreti sa aveti langa voi un barbat, nu promoveaz misogismul sau ideea ca barbatul e sef, dar e credinta asta, barbatul e vanatorul viteaz, pe tine ca fata nu te atrage un baiat mai dur, dominant sau unu pampalau, bland

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Au fost. Pentru ca in trecut (vremea aia cand turma se ghida dupa credinta), era nevoie de efort fizic pentru multe chestii absolut necesare (prelucrarea lemnului, construit, batut/sacrificat animalele mari din gospodarie, batut talharii, etc.
Atunci, o femeie fara barbat era fara sperante, nu avea "cele necesare", si oricine putea sa o sfideze.
In prezent, exista barbati care n-ar fi in stare sa care poseta nevestei, ori sa schimbe un bec... Sau femei care nu stiu sa faca o omleta. Dar societatea de acum este mult mai evoluata, nu mai avem nevoie in fiecare familie de:
-cal
-caruta
-topoare
-lemne de foc
-barbat
-biblie.
Inca din secolele trecute, in Romania au aparut multe familii in mediul urban, unde femeile conduceau familia. Si intr-a mea, desi e un fel de democratie, mama a fost mereu mai descurcareata, a condus mai mult decat tata, si a facut mai multe eforturi.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai tu ce crezi? Daca zic ca da, inseamna ca asa e?
Evident ca nu este asa... femeile si barbatii sunt oameni, cu drepturi egale, capabili sa faca lucruri uimitoare fiecare in felul sau.

| GabiDumitrescu a răspuns:

NU. Lumea e condusa de barbati, iar ei sunt condusi de femei.winking

| Freya1 a răspuns:

Nu exista bărbatul e sef sau femeia e șefa.Fiecare om este responsabil pentru el si faptele sale, nimeni nu are drept de viață si de moarte asupra celuilalt si nimeni nu are dreptul sa comande pe nimeni pentru ca poarta ceva anume in pantaloni.

| SilentRain a răspuns:

A fii" șef" e o abibiltate pe care o dobandesti sau o ai, nu cred ca are vreo relevanta ca e femeie sau bărbat, aici e vorba de mentalitate

| aXy99 a răspuns:

Nu.

| mentholinks a răspuns:

În Biblie scrie ca Dumnezeu i-a spus femeii ca dorințele ei se vor tine după bărbatul ei ca pedeapsa pentru ca a mâncat din pom deci e posibil ca să fi introdus un virus psihologic sau psihic în mintea femeii. Probabil de aceea femeile cauta un bărbat care sa fie impunător și sa le domine într-un mod în care sa le placa și probabil ca de aceea femeile și tind sa fie mult mai fidele atunci când iubesc un bărbat pe când un bărbat oricât de mult ar iubi o femeie tot ii zboară gândul la altele și etc.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Se stie de la Dumnezeu ca in cazul in care barbatul cade, cade si femeia si in final toata societatea, sitemul, totul, deci cu alte cuvinte barbatul e baza. In schimb femeia e ca sa il ajute pe barbat sa il sprijine si sa il iubeasca ca atunci si el o va iubi pe ea:
https://www.youtube.com/watch?v=FLEQEU4C-gE
https://www.youtube.com/watch?v=e4FF2kIDRIs
https://www.youtube.com/watch?v=7ses26DeS38
https://www.youtube.com/watch?v=cNb8mHtmRyQ

Uita-te la toate astea si vei intelege cum sta treaba.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cred ca itelegi tu cum sta treaba, nu uita sa dai volumul mai tare cand te uiti https://www.youtube.com/watch?v=uCBNvI9AECA

| FaraNumePls a răspuns:

Oarecum, dar nu e corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Barbatii conduc lumea, puterea si toate drepturile femeilor au fost date de barbati. Femeile se supun mediului in care traiesc.

| OrdanKarris a răspuns:

Sa stii ca da.

| Helper07 a răspuns:

Barbatul e capul iar femeia gatul. Ce ar face barbatul fara femeie?

| stefan1993ful a răspuns:

Nup.femeile sunt doar mașinării de facut copii! Vorba lui nea Hitler!